Türkiye’de bir Stokaj Havalimanı’nın kurulacağı bir süre önce gündeme gelmişti. Söz konusu havalimanının kurulumu için Uşak ve Sivas illeri üzerinde yoğunlaşıldığı belirtilmiş ve konuya yönelik araştırmaların başlamış olduğu duyurulmuştu.

Yaz aylarında gündeme gelen Stokaj Havalimanı’nın hangi ile kurulacağı bir süredir merak edilirken Uşak Heyeti, konu ile ilgili olarak önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Havalimanının kurulması için bir süredir şehirde çalışmalar yürüten heyet, Türk Havayolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin kapısını çaldı. Peki, havalimanı ne zaman kurulacak? Havalimanının Uşak’ta kurulacağı kesinleşti mi? İşte sıcak gelişmelere dair detaylar…

GÖRÜŞMENİN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Uşak ve Sivas’ta kurulması planlanan Stokaj Havalimanı’na ilişkin birtakım çalışmalar yürüten Uşak heyeti, son olarak Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’yi ziyaret etti. Görüşmeye Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görevinden ötürü Uşak Milletvekili İsmail Güneş katılamazken; Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Uşak Milletvekili Fahrettin Tuğrul, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, AK Parti İl Başkanı Himmet Yaşar ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Yavuz Aydın görüşmede yer aldı.

Daha önce yaptıkları ziyaretten olumsuz yanıt alan Uşak Heyeti, Ekşi ile yapmış oldukları görüşmede Stokaj Havalimanı’nın kurulması için projenin düzenlenmiş halinin gözden geçirilmesini talep etti. Görüşme sonunda edinilen bilgilere göre heyet bu kez görüşmeden olumlu yanıtlar ile ayrıldı.

STOKAJ HAVALİMANI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Son dönemlerde gündemden düşmeyen Stokaj Havalimanı kurulumu ile birlikte bu yapının ne işe yaradığı, niçin kurulması gerektiği gibi konu başlıkları da arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya başlandı. Uşak’ta kurulması durumunda bölgenin gelişimine ve istihdamına da büyük oranda katkı sunacak olan Stokaj Havalimanı’nın hizmet kapsamı açıklandı.

Stokaj Havalimanı, uçakların pandemi dönemlerinde veyahut da operasyonel açıdan bazı nedenlerden ötürü 1 hafta veya daha uzun bir süre için uçuştan çekilerek bekletilmesi gerektiği durumlarda kullanılan bir havalimanı türüdür.