Uşak halkının beklediği o soru sonunda yanıt buluyor. Türkiye deprem riski ve fay hattı haritası e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilebiliyor. İnternetin olduğu her yerden bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki depremler milyonlarca insanın can ve mal kaybına yol açtı. Tüm Türkiye'de korku ve paniğe sebep olan gelişme sonrası bütün yurt hep birlikte asrın felaketine karşı yaraları sarmaya başladı. Bölgeye yönelik yapılan yardımlar her şeyini bir gecede kaybeden tüm vatandaşları yeniden hayata bağladı. Peki Uşak'ta yaşanabilecek olası bir depreme halk ne kadar hazır?

AFAD Türkiye deprem risk haritasını paylaştı. Türkiye'de bulunan fay hatlarının nerelerde olduğu bölge bölge tespit edilebiliyor. Sorgulama ekranına ulaşabilmek için e-devlet üzerinden sisteme giriş yapmak yeterli oluyor. 11 farklı ilin etkilendiği 6 Şubat depremi sonrası merakla beklenen o soru yanıt buldu. Acaba evimin altından fay hattı geçiyor mu?

DEPREM HARİTASI SORGULAMA EKRANI

Fay hattı sorgulama ekranı ulaşmak isteyen Uşaklılar yaşadığı bölgedeki deprem riskini turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak inceleyebilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama butonuna “Deprem haritası sorgulama” yazılarak açılan sayfadaki aktif faylar görüntülenebilir. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden de paylaşılan bu faylar 1. derecede, 2. derecede ve 3. derecede riskli bölgeleri ve en az riski olan bölgeleri tek tek görüntüleyebilmeyi sağlayacak.

LİNK: TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTASI SORGULAMA

EVİNİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU?

Evinin altından fay hattı geçip geçmediğini öğrenmek isteyenler sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın yan kısmında bulunan “faylar” sekmesine geçmeli ardından “depremler” sekmesinden son 24 saat, 7 gün veya 30 gün olacak şekilde kutucuklara tıklayarak belirlenen zaman dilimlerinde evin altından fay hattı geçip geçmediğini öğrenebilir.

AFAD tarafından paylaşılan risk haritasında Uşak 1. derece ve 2. derece riskli bölgeler içerisinde yer alıyor.

Kaynak: Hava Aksu