Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım bu projeye karşı olduklarını Uşak Havalimanı’nın öncelikle İstanbul olmak üzere uçuşlara açılmasını istediklerini belirtirken,Ak Parti Milletvekili İsmail Güneş ise Stokaj Havalimanı’nın Uşak’a çok büyük ekonomik deger kazandıracağını söylüyor.

usak-havalimani-usakolay-

Uşak Olay Gazetesi olarak geçtiğimiz yıl paylaştığımız haberimizde, Dünyada 3.olarak Türkiye’de kurulması planlanan Stokaj Havalimanı’nın Sivas veya Uşak illerinde kurulmasının planlandığını hep birlikte il olarak buna sahip çıkıp Uşak’a kazandırılmasını istemiştik.

usak-havaalanı-usak-olay

13.06.2023 tarihli haberimiz şöyleydi;

- Uşaklı Siyasiler, Yöneticiler Hadi Görelim Gücünüzü

1998 yılında açılan ve birçok kez uçuşlara kapatılan Uşak Havalimanı için büyük bir şans daha doğdu. Türkiye’de kurulması planlanan Stokaj  Havalimanı için Uşak ve Sivas illeri çekişiyor. Burada iş yöneticilere ve siyasilere düşüyor. Görelim bakalım gücünüz yetecek mi?

‘Uşak Hava Limanı’nı Geri İstiyor’ platformundan müjdeli haber için seferberlik çağrısı yapıldı. Platformun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; ” Stokaj havalimanı Uşak veya Sivas’ a verilecek. Dünyada sadece 2 tane var birisi, Arizona’da diğeri İspanya’da bulunuyor. Stokaj havalimanına sahip olursak dünyada bilinen bir şehir oluruz. Afyon, Denizli gibi çevre illerimizi gölgede bırakırız.

Stokaj havalimanı ile İstanbul-Uşak, Ankara-Uşak uçak seferleri düzenli hale gelir.

En önemlisi Stokaj Havalimanı ile 5000 civarında yabancı ve yerli kişi istihdam olur. Bunun şehir ekonomisine katkısı çok büyük olur. Hava Tugayı’nı Kütahya’ya, helikopter birliğini Isparta’ya kaptırdık. Lütfen bu proje Uşak’ta kalsın. Hava şartları ve coğrafi konum olarak Sivas ilinden daha iyi konumdayız. Lütfen tüm şartlar lehimize iken, siyaseten kaybetmeyelim. İktidar muhalefet bürokrasi ve halk olarak birlikte hareket edelim ve bunu başaralım. ” denildi.

- Stokaj Havalimanı Nedir?

Uçakların, pandemi gibi veya operasyonel, teknik vb gibi nedenlerle, 1 hafta veya daha uzun bir süre için uçuştan çekilerek bekletilmesi gerektiği durumlarda Stokaj’a alınabiliyor. Türkiye'de kurulacak olan Stokaj Havalimanı’nın Uşak veya Sivas’a yapılması planlanıyor.

Usak Stokaj Havalimanı 1

Uçmadan bekletilen uçakların bakıma ihtiyaç duyması uçak gövdesinin, sistemlerinin, motorlarının, elektronik cihazların kullanılmayacakları süre içinde güneş ışığı, sıcak, soğuk, nem gibi etkenlerden olumsuz etkilenmemeleri/bozulmamaları için koruma altına alınması gerektiği için bu konuda personel istihdam edilmesi, şehirde işsizlik sorununa çare bulunması açısından da çok önemli.

Editör: Ozan Yavuz