Artvin’de keşfedilen yeşil bal görenleri aşkına çeviriyor. Herkesin bildiği bal renginden farklı olmasıyla dikkat çeken bu balın insan sağlığı üzerindeki etkileri merak edildi. Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil balın markalaşması ve dünyaya yayılması için ilk adımlar atıldı.

Köy halkının severek tükettiği yeşil bal, Artvin civarında epeydir bilinirken son dönemde yayılmaya başladı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden sırf bu balı tatmak için Artvin’e gelenler oluyor. Yapılan araştırmalara göre yeşil bal ülkemizde sadece Artvin’de bulunuyor. Balın yeşil rengini almasında iki çeşit bitkinin etkili olduğu düşünülüyor.

Yeşil Balın Faydaları Nelerdir?

Artvin’in yüksek rakımlı köylerinde elde edilen balın yeşil renkli olmasında coğrafi etkilerin önemli olduğu belirtiliyor. Artvin Zekarya köy muhtarı Ahmet Pehlivan her kovandan yeşil bal çıkmadığını, bu yüzden yeşil balın nadir bulunduğunu söylüyor. 25 yıldır arıcılık yapan Pehlivan, yeşil balın markalaşması için çeşitli projeler başlattıklarını ifade ediyor.

Birçok kişinin dikkatini çeken ve merak edilen yeşil bal, sağlığa faydalarıyla da öne çıkıyor. Yeşil balın, bildiğimiz bala göre antioksidan bakımından daha zengin olduğu belirtiliyor. Bu sayede yeşil bal tüketiminde vücuttaki iltihaplar atılıyor, olası iltihaplanmaya karşı da koruyucu özellik geliştiriyor.

Sağlıklı Yaşam İçin Yeşil Bal Tüketin

Vücudu toksinlerden arındıran yeşil bal bu sayede daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşam sağlıyor. Araştırmalar ayrıca yeşil balın antimikrobiyal özellik ile etkili bir iyileştirici olduğunu ortaya koydu. Mide yanması ve mide yaralarını iyileştirdiği bilinen balın bol bol tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bir türlü geçmeyen öksürük ve sürekli tekrar eden solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yeşil bal öneriliyor. Yeşil bal ayrıca hafıza problemlerine çok iyi geldiği için yaşlıların bir numaralı gıdası oluyor. İçindeki pinocembrin maddesi sayesinde beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması sağlanıyor. Unutkanlık, hafıza problemleri gibi sorunları olanlara yeşil bal tüketmesi öneriliyor.

Kaynak: hava aksu