Çamaşır yıkamadan önce pantolonların ceplerine bakmak gerekir. Ceplerimize sık sık koyduğumuz nesneleri, kıyafetleri çamaşır makinesine atmadan önce unutma ihtimalimiz yüksektir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bir kavanoz alıp çamaşır makinesinin yanına koymak yeterlidir. Kavanozu gördüğünüzde pantolonların cebini kontrol etmeniz gerektiğini hatırlayabilirsiniz.

Bazı ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkandığında zarar görebilir. Ayakkabının deforme olmaması için farklı şekilde temizlenmelidir. Zamanla kirlenip kötü kokan ayakkabıları temizlemede en etkili ürün hidrojen peroksittir. Temizlik sırasında peroksit köpüğe dönüşür ve ayakkabılarınızı derinlemesine temizler.

Renklerin Solmaması İçin Yıkama Önerileri

Kirlenen sırt çantasını temizlemenin en pratik yolu çamaşır makinesine atmak değildir. Çamaşır makinesinde yıkasanız dahi çantanın bazı bölümleri pis kalır. Bu yüzden makinenin temas edemediği kısımları kirden arındırmak için eski bir diş fırçası kullanmak faydalıdır.

Zamanla eskiyen ve rengi solan giysileri ilk günkü hale getirmek sanıldığı kadar zor değildir. İnatçı lekeler yüzünden bir türlü temizlenmeyen giysileri yıkamadan önce suya biraz aspirin eklenmelidir. Aspirini toz haline getirip makinenin gözüne koyabilirsiniz. Ayrıca 10 adet aspirin hapını 10 litre suda çözüp kıyafetinizi 7 saat boyunca bu suda bekletirseniz ilk günkü haline döndüğünü görebilirsiniz.

Çamaşır yıkamada bazı püf noktaları uyguladığınızda benzersiz bir temizlik elde etmeniz kolaydır. Örneğin koyu renk giysilerin rengini kaybetmemesi ve solmaması için çamaşır makinesine takviye eklemelisiniz. Bir miktar kahve veya çay ile kıyafetlerin ilk günkü rengini korumasını sağlayabilirsiniz.

Beyazlar İçin En Etkili Leke Sökücü Ürünler

Leke sökücü bittiğinde ve giysinizdeki lekeleri bir an önce çıkarmanız gerekiyorsa çözüm basittir. Bu tür durumlarda kir kumaşa derinlemesine işlemeyi beklemeden bulaşık deterjanı ile müdahale edilebilir. Lekenin tam üzerine bir miktar deterjan döküp birkaç dakika bekleyin. Giysi her zamanki gibi yıkandığında lekeden eser kalmayacaktır.

Kıyafetlerdeki en inatçı lekelerden biri çikolata lekesidir. Çikolatanın bıraktığı izi elbiseye zarar veremden çıkarmanın yolu basittir. Bunun için hidrojen peroksit veya kerosen kullanmak yeterli olacaktır. Bu ürünleri sadece beyazlarda kullanmanız önerilir.

Kaynak: hava aksu