Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TKSB), depremden etkilenen illerde eğitimin kesintiye uğramaması ve bölgedeki çocuklara kitap desteği için başlattığı "100. Yıl Cumhuriyet Kütüphanesi Projesi"yle ödül kazandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, TKSB, depremin hemen ardından başlattığı projesiyle, Okul Kütüphanecileri Derneği tarafından verilen Aydın İleri Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülü'nü aldı.

Banka, Cumhuriyetin 100. yılında başlattığı proje için ilk adımını 2023 Eylül'de atarak, ilk okul kütüphanesi açılışını Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda gerçekleştirdi.

Ocak 2024'te, Gaziantep'in Nurdağı ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçelerinde iki ayrı kütüphaneyi daha hizmete sunan banka, diğer illerde gerçekleştireceği kütüphane açılışlarını da planlamaya aldı.

Gelecek yıla kadar 11 ilde 11 zenginleştirilmiş okul kütüphanesi açmayı taahhüt eden banka, diğer şehirlerdeki kütüphaneleri de tamamlayarak daha fazla öğrencinin geleceğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Eğitimde fırsat eşitliğini desteklemek amacıyla, zenginleştirilmiş kütüphane formatında hayata geçirilen kütüphanelerde, zengin bir kitap koleksiyonunun yanı sıra, çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayacak çeşitli akıl oyunları ve eğitim destek araçları bulunuyor.

Okul Kütüphanecileri Derneği'nin öncülüğünde 2013'ten bu yana verilen ödül, Derneğin Kurucu Başkanı Aydın İleri'nin 2022'de vefat etmesinin ardından "Aydın İleri Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülü" olarak değiştirildi.

Ödül, kütüphanecilik ve kültür sanat alanında değerli bir ödül programı olma özelliği taşıyor. Bugüne kadar ödül sahibi olan kişi ve kuruluşlar arasında Türkiye'nin kültür sanat alanında önde gelen isim ve kurumları yer alıyor.