Teknosa, Karbon Saydamlık Projesi (CDP-Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği Programı'nda B- (yönetim) olan skorunu A- (liderlik) seviyesine yükseltti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Teknosa, 2050 yılına kadar "Net Sıfır Emisyon"a ulaşma hedefindeki çalışmalarında önemli bir kilometre taşına daha ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Teknosa Üst Yöneticisi (CEO) Sitare Sezgin, iklim kriziyle mücadele için belirledikleri 2050'ye kadar "Net Sıfır Emisyon"a ulaşma hedefinde pek çok aksiyon aldıklarını belirtti.

Karbonsuzlaşmanın öneminin farkında olduklarını kaydeden Sezgin, "Kapsam 2 emisyonlarımızın yaklaşık yüzde 80'ini elektrik tüketiminden kaynaklandığını biliyoruz. Bu nedenle, özellikle elektrik tüketimimizi azaltmaya ve yeşil enerji kullanımına öncelik veriyoruz. Birçok faaliyet alanımız için yenilenebilir enerji sertifikası alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sezgin, Adana Sabancı Mağazası'nda kurulan Güneş Enerjisi Sistemi'yle (GES) yenilenebilir enerji ürettikleri bilgisini paylaşarak, enerji verimliliği için mağazalarında LED dönüşümü ve otomasyon sistemleri kurduklarını aktardı.

2022'de "2050 Net-Sıfır" hedefleri doğrultusunda dolaylı emisyonlarını (Kapsam 3) hesapladıklarını belirten Sezgin, şu açıklamalarda bulundu:

"Perakende sektöründe faaliyet stratejileri belirlemenin öneminin farkındayız ve bu sebeple geçen yıl başlattığımız çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bunun paralelinde kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarımız için SBTI'ya (Science Based Targets Initiative) hedef belirleyeceğimize dair taahhüt vereceğiz. Çevresel etkiyi ve karbon ayak izini azaltma çalışmalarımızı sürdürerek iklim değişikliği ile mücadeledeki lider konumumuzu koruyacak; ülkemiz, yatırımcılarımız ve tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmaya devam edeceğiz."