Merkez Bankası, parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılacağını ve sıkılaştırma adımlarının kısa bir zaman diliminde tamamlanacağını belirtti. Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı.

TCMB Faizi 6 Ayda Toplamda 3,150 Baz Puan Artırdı

TCMB Para Politikası Kurulu, haziran ayından bu yana faiz artışına devam ederek politika faizini 6 ayda toplamda 3,150 baz puan artırmış oldu. Bu son kararla birlikte faiz oranı yüzde 40 seviyesine ulaştı.

Ekonomist Tahminlerinin Üzerinde Bir Artış

AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 37,5'e çıkarılacağını tahmin etmişti. Ancak TCMB, beklentilerin ötesinde bir hamle yaparak faizi 500 baz puan artırarak yüzde 40'a çıkardı.

Merkez Bankası'nın Karar Metni: Parasal Sıkılaştırma Yavaşlatılacak

Merkez Bankası'nın karar metninde, ekim ayında bir miktar gerileyen enflasyonun genel olarak beklentilerle uyumlu seyrettiği belirtildi. Ayrıca, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara etkisinin yavaşlamaya başladığı ve talepteki dengelenmenin görülmeye başlandığı vurgulandı. Karar metninde, dezenflasyonun tesisi için gerekli sıkılığa önemli ölçüde yaklaşıldığı, bu nedenle parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılacağı ifade edildi.

Merkez Bankası, mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi sadeleştirme ve finansal istikrarı güçlendirme amacıyla miktarlara yönelik sıkılaştırma kararlarını sürdüreceğini belirtti. Faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini desteklemeye devam edeceği ifade edildi.

Bu gelişmelerle birlikte, Türkiye ekonomisinin ve finansal piyasalarının önümüzdeki dönemdeki seyri yakından izlenecek.

Kaynak: Hava Aksu