İkinci el araç piyasasındaki fiyat düşüklüğü, alım-satım işlemlerini bekleten vatandaşlarla birlikte oto ekspertiz işletmelerini de etkisi altına almış durumda. Gaziemir ilçesinde faaliyet gösteren oto ekspertiz sahipleri, yaşanan düşüş nedeniyle ekspertiz taleplerinde yarıdan fazla azalma yaşandığını açıkladı.

Ekspertiz Sağlayıcıları Fiyat Düşüşünden Nasıl Etkileniyor?

Oto ekspertiz sahibi Önder Akın, ikinci el araç fiyatlarında yaşanan düşüşün işlerini yarı yarıya azalttığını belirtiyor. Araç sahipleri, yüksek fiyatlar nedeniyle ekspertiz yaptırmaktan kaçınmıyor, ancak talepteki azalma ekspertiz işletmelerini de etkiliyor. Fiyatlardaki yüzde 15 civarındaki düşüşün geçici olduğunu düşünen Akın, piyasada talebin artmasıyla birlikte fiyatların kısa sürede toparlanacağını ifade ediyor.

Araç Alıcıları ve Ekspertiz: Beklemede Olan Piyasa

Araç fiyatlarındaki düşüş, ekspertiz teknisyeni Ömer Gökmen'i de etkilemiş durumda. Günde en fazla 10 araca kadar düşen ekspertiz talepleri, piyasadaki genel daralmayı yansıtıyor. Gökmen, araç alıcılarının ekspertiz hizmetine olan talebin devam ettiğini belirterek, ekspertizin araçtan anlamayan kişiler için önemli bir rehber olduğunu vurguluyor.

Araç alım sürecinde ekspertiz yaptırmayı tercih eden Saddam Kumral, ikinci el araç piyasasında daralma olduğunu ve fiyatların düşüş eğiliminde olduğunu ifade ediyor. Kumral, "Bugün 800 bin TL olan aracın fiyatı, ertesi gün mutlaka düşüşe geçiyor" diyerek, araç alıcılarının fiyatların daha da düşmesini beklediğini belirtiyor.

 İkinci El Araç Fiyatlarındaki Düşüş: Yılbaşından Sonra Canlanma Bekleniyor

Uğur Demirci, ekspertizlerdeki sakinliğin önümüzdeki günlerde geçeceği umudunu dile getiriyor. Araç alıcıları ve ekspertiz hizmeti sağlayanlar, yılbaşından sonra ikinci el araç fiyatlarının yükseleceği beklentisi içerisindeler. Daralan piyasanın geçici olduğuna inanan Demirci, son haftalarda yaşanan ufak hareketlenmenin yılbaşı sonrasında hız kazanacağını umut ediyor

Kaynak: Hava Aksu