Bu yılın ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım'da başlamış olup, ödemeler ilçe belediyelerine yapılıyor. Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun uyarınca arazi, arsa, bina gibi gayrimenkulleri bulunan her vatandaşın yıllık olarak ödeme yükümlülüğüdür. Vergi borcu, taşınmazın elden çıkarılmasıyla sona erer ancak satış yılı dahil olmak üzere vergi borcunun düzenli ve eksiksiz ödenmesi gerekiyor.

Ödemeler ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilmekte olup, bu nedenle taşınmazın vergi borcu için ilgili belediyenin tahsilat veznelerine gidilmesi gerekmektedir. Şehir değişikliği yapmadan, tüm belediyeler diğer illerdeki gayrimenkullerin vergisini tahsil etme yetkisine sahiptir.

Günümüzde birçok işlemin internet üzerinden gerçekleştirilebildiği düşünüldüğünde, vergi ödemeleri de online olarak yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden banka kartı ve TC kimlik numarası kullanılarak ödemeler belediyeye gitmeden internet ortamında gerçekleştirilebilir.

Emlak vergisinin ikinci taksiti, 1-30 Kasım tarihleri arasında ödenmelidir. Bu süre zarfında ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması önemlidir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemesinden Muaf?

1319 sayılı kanun gereğince bazı konut sahiplerine vergi muafiyeti uygulanmaktadır. Vergi muafiyetinden faydalanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şunlardır:

200 metrekareyi geçmemek kaydıyla tek meskene sahip olma,

Başka bir yazlık ya da daire hissesine sahip olmama.

Bu şartları yerine getiren kişiler şunlardır:

Bir tek meskene sahip olan ve intifa sahibi olanlar,

Emekliler,

Geliri olmayanlar,

Ev hanımları,

Şehit yakınları,

Dul ve yetimler,

Gaziler.

Bu kişiler, belirtilen şartları karşıladıkları takdirde emlak vergisi ödemelerinden muaf tutulmaktadır.

Son ödeme tarihi olan 30 Kasım'a kadar vergi ödemelerini düzenli ve eksiksiz olarak gerçekleştirmeyi unutmamanız önemlidir.