Yeni dönemde tapu işlemlerinin hızlandırılmasına yönelik geliştirilmiş olan pek çok uygulama hayata geçirilirken bu süreçte teknolojinin imkanlarından da yararlanılmaya başlandı. Tapu dairelerinde oluşan yoğunluğu azaltmak ve hak sahiplerinin daha kısa sürede işlemlerini tamamlamalarını sağlamak amacı ile devreye alınan uygulamalar gündemden düşmezken yetkili isimden önemli bir açıklama geldi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmek Hatipoğlu, tapu işlemlerine yönelik bazı olumsuzlukların tespit edildiğini belirterek vatandaşları uyardı. Yasal sürecin başladığını ifade eden Hatipoğlu, konuya ilişkin detaylı bir bilgilendirmede bulundu.

RESMEN TESPİT EDİLDİ

Gelişen teknolojinin nimetleri kamu alanında da etkili olarak kullanılırken tapu sahiplerine önemli bir uyarı yapıldı. Konu ile ilgi konuşan Hatipoğlu, son günlerde web tapu üzerinden yürütülen randevu sistemine yönelik birtakım şikayetlerin ve ihbarların sıklaştığını ifade etti. Kendilerine ulaşan şikayet ve ihbarları değerlendiklerini belirten Hatipoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yaptığımız incelemelerde web sitemizin diğer kurumlarda da olduğu gibi kopyalandığını, sahtelerinin üretildiğini burada da kişisel bilgiler üzerinden kredi kartı bilgilerine ve banka hesaplarına ulaşılarak birtakım menfaatler elde edildiğini tespit ettik.”

Yapılan kötü niyetli girişimlere karşı gerekli tedbirlerin alındığını ve ilgili platformların kapatılmaları için yasal başvuruların yapılmış olduğunu ifade eden Hatipoğlu, “Dolandırıcıların engellenmesi ile ilgili bir sorunumuz kalmadı” dedi.

O SİTELERE DİKKAT

Vatandaşları kesin bir dil ile uyaran Hatipoğlu “Şu siteye girdiğinizde adınıza hızlı randevu alabiliriz” vaadinde bulunan veyahut ücret karşılığında randevu alınabileceğini ifade eden siteler üzerinden işlem yapılmaması gerektiğin ifade etti. Hatipoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Vatandaşlar sistem şifrelerini kısa sürede değiştirmelilerdir. Ayrıca girdiğimiz sitelere de dikkat etmeliyiz. İnternet sitelerinin sahte olup olmadığını kontrol edelim, SMS doğrulamasına önem verelim.”

Vatandaşların tapu işlemlerini yürütmek amacı ile giriş yaptıkları bir sitenin güvenli olmadığından şüphelenmeleri durumunda kişisel bilgilerini girmemeleri gerektiğini ifade eden Hatipoğlu, kişisel bilgilerini girmiş olanların ise kurumlar ile irtibata geçerek güvenliklerinin sağlanmasını talep etmeleri gerektiğini belirtti.