Uşak Havalimanı ile ilgili önemli gelişmeler için atılan adımlar hız kazanıyor. AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, son günlerde Ozan Yavuz'a verdiği röportajda, Uşak Havalimanı'nın tarifeli uçuşlara yeniden başlaması ve Stokaj Havalimanı projesi için Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi'yi Uşak Heyeti'nin ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Uşak'ta tarifeli uçuşların tekrar başlaması ve Stokaj Havalimanı'nın hangi ilde kurulacağı konuları, uzun bir süredir merakla bekleniyor. Uşak Heyeti, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi'yi ziyaret ederek projelerin detayları hakkında görüşmelerde bulundu.

Vali Dr. Turan Ergün, Milletvekili Fahrettin Tuğrul, Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve AK Parti İl Başkanı Himmet Yaşar ile birlikte THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’yi ziyaret etti.

Bu ziyaretin ardından merak edilen sorular da art arda geldi. Uşak Havalimanı, Stokaj Havalimanı olacak mı? Tarifeli uçuşlar, İstanbul seferleri tekrar başlayacak mı? İlerleyen günlerde bu konularda yapılacak açıklamalar, Uşak ve havacılık sektörü için heyecanla bekleniyor.

“GAYRETLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Pandemi döneminde uçuşlara kapatılmış olan Uşak Havaalanı ile ilgili konuşan Güneş, son gelişmeler ile ilgili bilgiler verdi. Tarifeli uçuşların yeniden başlayabilmesi için konuya ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten yetkili isim, görüşmelerin olumlu sonuçlanması adına büyük bir gayret içerisinde olduklarını ifade etti.

Daha önce Uşak adına yapılmış olan başvurunun Hava Kuvvetleri Genel Müdürlüğü’nce reddedildiğini belirten Güneş, projenin revize edildiğini ve başvurunun yinelendiğini ifade etti. Ayrıca görüşmelerde Stokaj Havalimanı kurulumunun yanı sıra Uşak Havalimanı’ndan yeniden uçuşların başlamasına yönelik taleplerde de bulunulduğunu ifade eden Güneş, şu an için her şeyin olumlu olduğunu belirtti. Başvurunun resmileştiğini ifade eden Güneş, tarifeli uçuşlarında yeniden başlaması noktasında da önemli gelişmelerin olduğuna işaret etti.

UŞAK HAVALİMANI NE ZAMAN, NEDEN KAPATILDI?

1998 yılında faaliyete geçen Uşak Havalimanı, 2011 yılında sivil uçuşlara kapatıldı. O dönemden sonra ara ara İstanbul- Uşak seferleri düzenlense de istenilen aktiflik bir türlü yakalanamadı. Bunun gerekçesi ise Kütahya’da bulunan Zafer Havalimanı’nın açılmış olması olarak kaydedildi. Mayıs ayında gerçekleştirilmiş olan seçimler öncesinde bazı siyasiler tarafından gündeme getirilen Uşak Havalimanı’nın yeni dönemde Stokaj Havalimanı olarak hizmet vereceği tahmin ediliyor. Kılcan Mücavir Mahallesi Gazi Bulvarı Havaalanı Sitesi Merkez adresinde bulunan havalimanına ilişkin sıcak temaslar devam ediyor.

Kaynak: Ozan Yavuz