İlk olarak 1989 yılında ortaya çıkan The Simpsons (Simpsonlar) dizisi, Amerikan yapımı bir animasyon dizi olarak 34 sezondur ekranlara geliyor. 750 bölüm yayınlanan dizi, bir komedi yapımı olarak dikkat çeken göndermeler içeriyor. Siyasi, dini, toplumsal ve magazinsel gelişmelere yönelik göndermeleri ile dikkat çeken dizi, öte yandan dünyadaki gelişmelere ilişkin önceden yaptığı doğru tahminlerle de biliniyor. Bu özelliği nedeniyle dizinin birçok tahmini “kehanet” olarak adlandırılıyor. Simpsonlar dizisinin 2024 kehaneti de tüyler ürpertti.

Yakın geçmişte Titan denizaltı faciası, Donald Trump’ın ABD başkanlığına seçilmesi, Oppenheimer filminin sinemalarda gösterime girmesi gibi birçok konuda doğru tahminlerde bulunan dizi, yeni ortaya çıkan kehanetiyle de tüm dikkatleri çekti. Dizi son olarak Türkiye’deki deprem tahmini ile herkesi çok şaşırtmıştı. Dünya genelinde çok geniş bir izleyici kitlesi bulunan dizi, bu kez de bambaşka bir konudaki tahminiyle dikkat çekti. Dizinin eski bir bölümünde ortaya çıkan o detay tüyler ürpertti. İşte detaylar…

SİMPSONLAR DİZİSİNDEN BİR YENİ KEHANET

Simpsonlar dizisinin eski bir bölümünde, bu kez de aşırı sıcaklara yer verildiği görüldü. Söz konusu bölümde “Hans” isimli bir karakter, güneşin yakıcı sıcağında erimeye başlıyor. Daha sonra bir gazetecinin mürekkebi de yüksek sıcaklıkta eriyor ve hemen arkasından bir kelebek de aşırı sıcaktan yanıp tutuşuyor. Bu gelişmelerle birlikte öğrencilerin aşırı sıcaklardan korunmak için klimalı bir alanı sığınak olarak kullanmaları ise sosyal medyada dikkat çekti.

AŞIRI SICAK KEHANETİ KORKUTTU

Simpsonlar dizisinde yer verilen “aşırı sıcaklar” temalı tahminler sonrası sosyal medyada, ilerleyen dönemlerde “sıcaklık pandemisi” yaşanabileceği öngörüleri gündeme gelmeye başladı. Küresel iklim krizi ve küresel ısınma ile aşırı sıcakların etkili olduğu 2023 yılında dizinin ortaya koyduğu be kehanet herkesi korkuttu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise bu sahnelerin, ilerleyen yıllarda küresel iklim krizinin yaratacağı etkilere önceden dikkat çekmek için tasarlandığı yorumunu dile getirdi. Ayrıca dizinin bir başka kehanetine göre 2024 yılında ABD’de Donald Trump yeniden başkan olacak.