Geçtiğimiz günlerde duyurulmuş olan yeni Orta Vadeli Program gündemden düşmemeye devam ediyor. Önümüzdeki 3 yıllık dönem içerisinde yapılacakları içeren program dahilinde özellikle emeklilik sistemi adına önemli değişikliklerin söz konusu olacağı gözler önüne serilirken kıdem tazminatı detayı milyonları şaşkına çevirdi.

OVP dahilinde yeni bir emeklilik sisteminin hayata geçirileceği öğrenilirken kıdem tazminatı ödemelerini ilgilendiren değişikliklerin de söz konusu olacağı gözler önüne serildi. Bu durum ‘Kıdem tazminatı kalkıyor mu?’ sorusunun sorulmasına sebep olurken yeni hesaplar da ortaya çıktı. Programda yer alan birtakım veriler, Ocak 2023 tarihi için hesapların yeniden yapılmasına aracılık etti.

YÜZDE 49,46’LIK ARTIŞ HESAPLANDI

Ocak ayının yaklaşması ile birlikte memur ve emekli maaşlarına ilişkin hesaplar da hız kazandı. Türkiye İstatistik Kurumu maaşları direkt olarak etkileyecek olan 6 aylık enflasyon verisinin 2 aylık kısmını açıklarken Orta Vadeli Program’da da sene sonu enflasyon tahminine yer verildi. Yüzde 65’lik enflasyon tahmini ile dikkat çeken OVP’nin ardından tablolar oluşturulmaya başlandı.

Memur ve memur emeklileri için yürütülen toplu sözleşme zammı görüşmeleri, ağustos ayının sonunda sonunca bağlanmış ve 2024 yılı için yüzde 15+10 2025 yılı için ise yüzde 6+5 oranında zam uygulanmasına karar verilmişti. Bu verilerin ardından duyurulan yüzde 65’lik OVP enflasyon tahmini neticesinde 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37,76 olarak hesaplandı. Yani memurlar ve memur emeklileri 2024 Ocak’ta yüzde 29,96’lık enflasyon farkından yararlanacak. Toplam zam oranı ise yüzde 49,46’yı bulacak.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLARI DEĞİŞTİ

Tavan tutarı memur maaşı katsayısına göre hesaplanan kıdem tazminatı, son verilerin ardından bir kez daha gündeme geldi. Uzmanlara göre şu an 23 bin 489 TL olarak uygulanan tavan, Ocak 2024’te yüzde 49,46’lık artış ile 35 bin 106 TL’ye ulaşacak. Bu durumda 10 yıllık bir çalışan şu an işten ayrılması durumunda 234 bin 898 TL’lik bir tazminat alırken 1 Ocak 2024 tarihinden sonra işten ayrılması durumunda 351 bin 80 TL’lik bir ödemeden faydalanabilecek