Son dönemlerde gerek çip krizi gerek ise de ekonomik göstergelerin etkileri ile rekor seviyelere yükselen 0 kilometre otomobil fiyatları, araçlarını yenileri ile değiştirmek isteyen birçok tüketiciyi yolundan caydırdı. Mevcut araçları ile hayatlarına devam etme kararı alan tüketiciler bu süreçte artan bakım ve onarım masrafları ile karşı karşıya gelirlerken ustalardan milyonları ilgilendiren önemli uyarılar geldi.

Araç bakımlarının zamanında yapılmaması durumunda çok ciddi sorunların ortaya çıkabileceğini ve bu kapsamda da kişinin yüklü bir masrafın altına girebileceğini belirten sanayi ustaları, son olarak filtre temizliğine dikkat çekti. Özellikle dizel araç sahiplerini uyaran ustalar, ‘100 bin kilometrede bir’ diyerek yapılması gerekenleri sıraladı.

PARTİKÜL FİLTRESİ TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Dizel araç sahiplerini yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan oto tamircisi Bilal Öner, partikül filtresinin temizliğine dikkat çekti. Birçok kişi tarafından ‘DPF’ olarak bilinen bu filtrenin 100 bin ila 250 bin kilometrelik kullanım ömrüne sahip olduğunu ifade eden Öner, zaman dolduğu takdirde temizliğin yaptırılması gerektiğini aksi takdirde sürücünün daha yüklü bir masrafın altında ezilebileceğini belirtti. Öner, sözlerine şu şekilde devam etti: “Partikül filtresinin tıkanmasına sebep olan en büyük faktör, kirli yakıttır. Yerleşim yeri ufak olduğu zaman araç devrini alamadığı için sürekli vites değişimi yapılır ve kısa mesafelerde araç ile gidip gelinmesinden ötürü partikül filtresi çabuk dolar.”

“HİÇBİR ŞEY SÖKÜLMÜYOR”

Filtre değişiminin masraflı olduğunu bu neden ile de çoğunluk ile temizlik uygulamasının tercih edildiğini ifade eden Öner, işlem esnasında hiçbir şeyin sökülmediğini belirtti. Öner, temizleme uygulaması esnasında yalnızca ‘lambada müşürü’ olarak bilinen müşürün söküldüğünü ve oradan filtreye ilaç gönderildiğini ifade etti. Bu uygulamanın araçlar için çok faydalı olduğunu vurgulayan Öner, sözlerine şu şekilde devam etti: “Motor gürültüsü azalır, araç kirli havayı rahat bir şekilde dışarıya salar. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlanır, çekiş artar ve araç performansı korunur. Biz 100 binde bir yapılmasını öneriyoruz.”

Kaynak: haber merkezi