Türkiye’de emeklilik sistemine ilişkin milyonları ilgilendiren düzenleme adımlarının atılması için hazırlık çalışmaları devam ediyor. Meclis’in açılmasıyla birlikte 2. torba yasa ile prim günlerinin ve yaş şartının düşürülmesi, gündeme getirilecek. Emeklilik sistemine getirilmesi planlanan reformun ilk adımında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçileri kapsayan yaklaşık 1 milyon Bağ-Kur’lu vatandaş için değişiklik adımı atacak. Peki yeni emeklilik sistemi nasıl olacak?

Meclis’in açılmasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yaklaşık 1 milyon Bağ-Kur’lu vatandaşı kapsayan, küçük esnaf ve çiftçiyi de içeren yeni bir emeklilik sistemi için adımlarını atacak. Yeni emeklilik sisteminde Bağ-Kur kapsamındaki vatandaşların prim günü sayısının 9000’den 7200’e düşürülmesi hedefleniyor. Öte yandan Orta Vadeli Program (OVP) ile birlikte Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde (TES), emekliler için çift maaş sisteminin de önü açılacak. İşte detaylar…

AYLIK GELİRİN YÜZDE 20 ARTMA POTANSİYELİ VAR

Ekim ayında Meclis açılır açılmaz, prim gününün düşürülmesi konusu 2. torba yasa düzenlemesinde yer alacak. Söz konusu olası değişiklik yaklaşık 1,1 milyon vatandaşı doğrudan etkileyecek ve emeklilik yaşı önemli ölçüde düşürülecek. Söz konusu düzenleme, emeklilerin aylık gelirlerini yaklaşık yüzde 20 oranda artırma potansiyeli de sağlayacak.

İlk torba yasada emekli ve memur maaşı düzenlemesi tamamlandı. 2. torba yasa ile Aile ve Gençlik Bankasının kurulması ve emekliler için reformların sisteme dahil edilmesi bekleniyor. Bu noktada emekliler için ilk düzenlemeden biri de Bağ-Kur’lu vatandaşlar için olacak.

“HERKES ÇİFT MAAŞ ALACAK”

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, A Haber’e yaptığı açıklamada yeni getirilecek olan sistemin aslında 2017 yılında Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde gündeme geldiğini ifade etti. Erdem, “Herkes çift maaş alacak. Nasıl olacak? Önce SGK’dan kamudan emekli olacak, sonra da bu TES ile birlikte ikinci bir emeklilik maaşı gelecek. Bizde otomatik katılım sistemi şu anda uygulanıyor ama zorunlu değil. Bu zorunlu olduğu zaman sizin maaşınızdan yüzde 3 kesilecek. Zorunlu olduğu zaman zaten sistem oturacak” dedi.

Kaynak: haber merkezi