Günümüzde sağlıklı beslenme ve doğal ürün tüketme eğilimi arttıkça, likopen ve antioksidan bakımından zengin doğal domates suyu, sağlıklı bir yaşam tarzının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Cildin uzun yıllar genç kalmasını destekleyen bu içecek, evde kolayca hazırlanabilir.

domotes-usak-olay

Pişmiş Domates Suyu Tarifi:

Taze domatesleri orta ateşte 30 dakika pişirin.

Pişmiş domatesleri istenilen kıvama gelinceye kadar yüksek güçte bir blender veya mutfak robotu ile karıştırın.

Domates suyunuzu istediğiniz kalınlıkta ayarlamak için karıştırıcı yardımıyla inceltin veya daha kalın bırakın.

Domatesleri pişirirken bir parça zeytinyağı ekleyerek antioksidan özelliklere sahip likopen vitamininin alımını arttırabilirsiniz.

domotes2-usak-olay

Domateslerin arka kısımlarına artı şeklinde çizikler atın. Geniş bir kabın içine kaynar su doldurun ve domatesleri 1 dakika kaynar suda bekletin. Soyarak kabuklarından ayırın ve dilimleyerek robottan geçirin.

Dilerseniz beslenme içeriğini ve lezzeti artırmak için içine fesleğen, kekik, kereviz gibi sebzeler ve otlar ekleyebilirsiniz.

Çiğ Domates Suyu Tarifi:

Kabuklarıyla birlikte dilimlediğiniz taze domatesleri katı meyve sıkacağı yardımıyla suyunu çıkarın.

domotes3-usak-olay

Kullanılan Domatesin Önemi:

En lezzetli domates suyunu yapmanın kilit noktası, kullanılan domateslerin katkısız ve doğal olmasıdır. Marketlerden ya da pazarlardan alınan domateslerin çoğu zaman tamamen katkısız ve organik olmadığını düşünerek, organik tarım sertifikasına sahip ürünleri tercih etmek önemlidir.