Evde çiçek bakmak, evdeki çiçeklerin canlı, parlak ve gür kalmasını sağlamak zaman zaman oldukça zor bir hale gelebiliyor. Zira bu bakım işlemlerinde birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor ve bakım sürecinde yapılan bazı hatalar veya eksik adımlar, çiçeklerin çok kısa süre içinde solmasına neden olabiliyor. Ancak evinizdeki çiçeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gür görünmesi için doğal bir çözüm yöntemi de bulunuyor.

Evinizdeki çiçeklerin daha sağlıklı ve daha canlı görünmesi için bazı yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunlar arasında son dönemlerde popüler hale gelen bir yöntem olan, yumurta suyu bulunuyor. Yumurta haşladığınız suyu çiçeklerin dibine dökerek onların daha canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Öte yandan sadece 1 bardak çay kullanarak da çiçeklerin adeta coşmasına yardımcı olabilirsiniz. Çaydaki yararlı maddeler, çiçeklerin büyümesini destekler ve göz alan bir görüntü oluşturur. İşte detaylar…

EV ÇİÇEKLERİNDE ÇAY YÖNTEMİ

Çayın içerisinde bulunan yararlı maddeler, çiçeklerin coşmasına ve canlanmasına yardımcı olur. 1 bardak çay kullanarak çiçeklerin büyümesini destekleyebilir ve onların daha gür bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Kimyasal gübreler kullanmak yerine adeta doğanın bir mucizesi olan çayı evinizdeki çiçeklerde kullanabilirsiniz. Çay yaprakları, çiçek bakımı için doğal çözüm yöntemleri arayanlar adına harika bir seçenek olabilir.

EKONOMİK BİR YÖNTEM

Çiçeklerin canlı ve gür görünmesini sağlamak her ev sahibinin istediği bir görüntüdür. Bunun için birçok kişi kimyasal gübreler kullansa da bunun yerine hem daha doğal hem de daha ekonomik bir yöntem olan çay seçeneği de kullanılabilir.

Çayda bulunan azot, potasyum, fosfor, demir ve magnezyum gibi yararlı içerikler, çiçeklerin sağlıklı büyümesine yardımcı olur ve bitkilerin bağışıklıklarının güçlenmesini sağlar. Evdeki çiçekleri coşturmak için çay yapraklarını gübre gibi kullanabilirsiniz.

DOĞAL GÜBRE OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Evde içtiğiniz çaydan bir bardak sıcak halde saksıya dökebilir, kuru çay yapraklarını da çiçeklerde gübre olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem, çiçeklerin azot ve besin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ayrıca çay yapraklarını muz kabuğu, yumurta kabuğu ve kahve telvesiyle karıştırarak da doğal gübre oluşturabilirsiniz.