Yaş ilerledikçe yüzde oluşan kırışıklıklar, rahatsız edici bir etki yapıyor. Kırışıklıklar, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açar. Bu da psikolojik açıdan moral bozukluğu yaratabilir. Kırışıklık problemi yaşayanlar, ilk çare olarak kozmetik ürünlere sarılır. Ancak kozmetik ürünleri kullanmayı tercih etmeyen kişiler de vardır. Kozmetik ürünlerin yerine estetik müdahaleler yapanlar da vardır. Estetik müdahalelerin maliyeti yüksektir. Bu nedenle herkes için ulaşılabilir değildir.

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kırışıklık probleminden kurtulmak için doğal yöntemler kullanılabilir. Doğal yöntemler sayesinde ciltte herhangi bir hasar ortaya çıkmaz. Kullanılacak yağlardan biri shea yağıdır.

SHEA YAĞININ FAYDALARI

Shea yağı, botoks etkisi sağlar. Yüzde ve dudak çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, giderilebilir. Aynı zamanda kaz ayağı çizgileri de giderilebilir. Shea yağı ile saç ve cilt maskesi hazırlanabilir. Shea yağı, bal ve adaçayı karışımı ile saçların nem ihtiyacı karşılanır. Shea yağının nemlendirici etkisi de vardır. Bu sayede ciltte ışıltılı bir görüntü ortaya çıkabilir.

Kuruluk problemi olan ve kolay bir şekilde kopan saçlara shea yağı kullanılarak masaj yapılabilir. Shea yağı, besleyici bir özelliğe sahiptir ve açların hızlı bir şekilde uzaması açısından faydalıdır.

SHEA YAĞI İLE SAÇ MASKESİ TARİFİ

Shea yağı kullanılarak saç maskesi hazırlanabilir. Bunun için bir tatlı kaşığı shea yağına ihtiyaç vardır. Ayrıca bir yemek kaşığı bal, kuru adaçayı, 10 yemek kaşığı maden suyu bir kaba koyularak karıştırılır. Bu karışım, 30 dakika süreyle bekletilir. Ardından su ve şampuanla karışım saçtan arındırılır. 10 günde bir bu uygulamanın yapılması halinde saçlarda olumlu bir değişim meydana gelir.

Shea yağı, kas ağrılarını ortadan kaldırır. Aynı zamanda kan dolaşımının hızlandırılması açısından da faydalıdır. Grip ve nezle söz konusu olduğunda burun deliklerine shea yağı sürülebilir. Böylece daha rahat bir şekilde nefes almak mümkün olur. İshali olanlar, bir bardak suya az bir miktar shea yağı damlatarak içebilir.