Diyabet sorunu yaşayan gebelerde, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde insülin direnci artar. Buna bağlı olarak kan şekerinde artış meydana gelir. Gebelikte iki farklı tür diyabet ortaya çıkabilir. Overt diyabet, gebelikten önce de şeker hastası olanların yaşadığı durumdur. Gestasyone diyabet olarak belirtilen durum, gebeliğin ikinci yarısında görülür. Gebeliğe bağlı olarak şeker kontrol mekanizmalarında bozulma meydana gelir.

Gebelikte diyabet tanısının konulması için 24. Ve 28. Haftalarda glukoz testi yapılır. Erken dönemlerde ise risk değerlendirmesi gerçekleştirilir. AKŞ değerlerine bakılır, daha önceki gebeliklerin durumu değerlendirilir. Gebelik diyabeti olanlarda belli riskler daha fazladır.

GEBELİK DİYABETİNDE ORTAYA ÇIKABİLECEK SORUNLAR NELERDİR?

- Overt diyabeti olan hastalarda doğumsal anomali görülme ihtimali fazladır.

- Annede hipertansiyon ortaya çıkabilir.

- Açıklanamayan düşükler görülebilir.

- Sıkça vajinal enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonları yaşanabilir.

- Doğum travması, iri bebek doğumları daha yaygındır.

- Anne karnında gelişim geriliği yaşanabilir.

- Erken doğum ve sarılık riski artar.

GEBELİK DİYABETİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Gebelik diyabeti söz konusu ise ilk olarak diyet yapılması gerekir. Diyette yağ, karbonhidrat be protein miktarı dengeli şekilde ayarlanır. Diyet ile kilo alımının aşırı olması engellenmeye çalışılır. Diyabet problemi yaşayanlara egzersiz yapması da tavsiye edilir. Düzenli egzersiz ve yürüyüş ile glukoz seviyesi azaltılabilir.

Gerekli durumlarda insülin tedavisi uygulanabilir. İnsülin seviyesinin istenilen seviyeye ulaşılamaması halinde tedaviye başlanır. Alınan insülin, bebek için olumsuz etki yaratmaz. Ancak ağızdan alınan ilaçların kullanımı, gebelik sürecinde sakıncalı olabilir.

Şeker problemi olan gebelerin, gebelik sonrası takibi de önemlidir. Doğum sonrası 6-8. Hafta arasında tekrar glukoz taraması yapılır. Aralıklı olarak açlık kan şekerine bakılır. Gerekli durumlarda uygun bir diyet programı uygulanır. Diyabet problemi olan gebelerde doğum kontrolü için doğum kontrol haplarının tercih edilmesinde fayda vardır