İçerisinde yiyecekler bulunan kavanozlar boşaltıldıktan sonra bir köşeye atılır. Genellikle kavanozlar tekrar kullanılmaz. Yıllarca bir köşede bekleyen kavanozlar, farklı amaçlarla değerlendirilebilir. Kavanozları değerlendirerek evlerde dekorasyon malzemesi olarak kullanmak mümkündür. Bunun yanı sıra evlerde düzen sağlamak açısından da kavanoz kullanılabilir.

Eski kavanozlar, geri dönüşüme verilerek de değerlendirilebilir. Kavanozları değerlendirmeden önce kırık olup olmadığına bakılmalıdır. Aynı zamanda aynı biçimde olan kavanozlar, set haline getirilerek uyumlu bir görüntü oluşturulabilir. Kavanozları değerlendirmek için kullanılacak boya, guaj boyadır.

ESKİ KAVANOZLARI DEĞERLENDİRME YOLLARI

Eski kavanozların üzerine guaj boya kullanılarak çeşitli desenler çizilebilir. Desenler çizildikten ve boyama yapıldıktan sonra kavanozlar, su bardağı olarak da kullanılabilir. Eski kavanozlar, kalemlik olarak da kullanılabilir. Kavanozlar boyanarak makyaj malzemelerini koymak için uygun bir alan oluşturulabilir.

Kavanozlar, minyatür saksı haline getirilmelidir. Bunun için kavanozların dışında süsleme için ip, boncuk gibi malzemeleri kullanılabilir. Kavanozlardan son derece şık bir mumluk da yapılabilir. Kavanozların derin yapısı sayesinde mumlar, uzun süre kesintisiz bir şekilde yanar. Kavanozlar, içerisine çiçek koymak için de kullanılabilir. Böylece yapılacak birbirinden şık süslemeler ile şık bir vazo elde edilebilir.

KAVANOZLAR, SMOOTHIE BARDAĞINA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

Kavanozların smoothie bardağına dönüştürülmesi mümkündür. Smoothie bardağı genellikle büyük olur. Bu nedenle kavanozlar, smoothie bardağı olarak kullanmak için uygundur. Kavanozların içine yerleştirilecek ampuller, hoş bir aydınlatma aksesuarı oluşturur. Kavanoz kapağından kablo için bir delik açılır. Kablo buradan sarkıtılabilir. Kavanozun dış kısmı da istenilen bir biçimde şekillendirilebilir.

Kavanozlar, yeniden yiyecek saklama amaçlı kullanılabilir. Kavanozlara kullanılmamış kapaklar takılarak konserve yapılabilir. Aynı zamanda kısa süreli yiyecek saklama ve kuru gıdaların saklanması için de kavanozlar kullanılabilir. Uzmanlar, en sağlıklı saklama gereci olarak camı önerir. Bu nedenle kavanozlar, yiyecekler için güvenli bir alan oluşturur.

Kaynak: haber merkezi