Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın duyurduğu özel kontenjanla üniversiteye yerleşen 34 yaşını tamamlayan 94 kadın öğrenciyle bir araya geldi. Uşak Üniversitesi yemekhanesinde gerçekleşen kahvaltıda öğrencilerle tek tek tanışıp sohbet eden Rektör Savaş, onları okuma azimlerinden dolayı tebrik etti.

Tüm Öğrencilere Örnek Oluyorsunuz 

Rektör Savaş, konuşmasında üniversite eğitimi almanın yaşla sınırlı olmadığını vurgulayarak, “Üniversitemizi tercih ederek gençlere örnek oluyorsunuz. Yükseköğretim Kurulumuzun sunduğu imkânla üniversitemizi tercih edip ülkemizin farklı şehirlerinden gelen sizleri tebrik ediyorum. Kaç yaşında olursanız olun okuyun; okumanın, öğrenmenin yaşı yok. Buraya gelerek hem içinizde uhde kalan eğitimi alıyorsunuz, hem de sizden daha genç olan sınıf arkadaşlarınıza azminizle örnek oluyorsunuz.

Gençlerin sizden öğreneceği çok şey var. Hedeflerinize ulaşmanızda üniversite olarak elimizden gelen yardımı yapmak için buradayız. Bir sıkıntınız, sorununuz olduğu zaman kapımız her zaman açık ayrıca ‘Rektör İletişim Sistemi’ üzerinden bana direkt ulaşabilirsiniz” dedi.

Rektör Savaş, öğrencilik ve hocalık dönemlerinde yaşadığı deneyimlerle eğitimin önemine ve azmin başarıya nasıl ulaştırabileceğine dikkat çekti. “Sizleri mesleklerinizde başarılı kişiler ve akademisyenler olarak görmeyi umuyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Rektör Savaş'ın bu samimi buluşması, öğrencilere ilham verirken üniversitenin desteğini bir kez daha vurguladı.

Okumanın Yaşı Yok Hikayesi Var 

- Her zaman arkeolojiye meraklı olduğunu ve bu alanda eğitim almak istediğini söyleyen Hacer Aral ise “Yıllar önce sanat tarihi öğretmenliği kazandım, ailem istemediği için okuyamadım. Arkeolojiye ayrı bir ilgili vesevgim vardı. Arkeoloji 30 yıllık hayalimdi.

-Uşak Üniversitesi Psikoloji Bölümünde eğitim almaya başlayan Yıldız Bay okumak için iki çocuğu ile Uşak’a taşındığını söyledi. Yıllardır psikoloji okumak istediğini ve farklı nedenlerden dolayı okuyamadığını söyleyen Bay, Uşak Üniversitesini kazanınca eşini ikna edip Uşak’a taşındıklarını söyledi.

- Üniversite tercihlerinde 24 tercihin hepsine psikoloji bölümünü yazdığını söyleyen Azize Cemal, Diyarbakır’dan geldiğini ve yurtta kaldığını ifade etti. İstediği bölümü okumanın ve yurtta kalmanın farklı bir his olduğunu söyleyen Cemal, “Psikoloji okumayı çok istiyordum, hedefime ulaşmak için çok çalıştım." dedi.