Musa Kazım Arıcan, Türk akademik camiasında önemli bir isim olarak öne çıkan bir isimdir. Akademik kariyerine ilahiyat eğitimiyle başlayan Arıcan, sonrasında din felsefesi alanında yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Arıcan'ın hayatı ve başarıları, merak konusu olmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan Kimdir?

Musa Kazım Arıcan, Hatay Dörtyol'da 1 Ağustos 1970 tarihinde doğmuş bir akademisyen ve eğitimci olarak tanınır. İlahiyat eğitimini tamamladıktan sonra felsefe ve din bilimleri üzerine yoğunlaşarak akademik kariyerine başlamıştır. İlahiyat alanındaki lisans eğitimini Ankara Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra, din felsefesi üzerine yüksek lisans ve doktora derecelerini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde elde etmiştir. Akademik kariyerine bu üniversitede başlayan Arıcan, daha sonra Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Bu süreçte Türk İslam düşüncesi ve felsefesi alanında önemli çalışmalara imza atmış ve profesörlük unvanını kazanmıştır.

Arıcan, akademik kimliğinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak yer almıştır. Türk Felsefe Derneği'nde yönetim kurulu üyeliği yapmış ve Ankara Pursaklar Kent Konseyi başkanlığı gibi önemli görevler üstlenmiştir. Ayrıca, Türkiye Yazarlar Birliği genel başkanlığı gibi yüksek sorumluluklar da üstlenmiştir. 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ve ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümleri doğrultusunda, Musa Kazım Arıcan 2 Mart 2020 tarihinde Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmıştır. Bu görevi halen sürdürmektedir. İngilizce ve Arapça dillerini bilen Arıcan, evli ve üç çocuk babasıdır.

Editör: Haber Merkezi