Evlerde çok sık kullanılan plastik kaplar, bir gıdayı saklamak için sıklıkla tercih ediliyor. Son derece pratik olan bu kaplar, aynı zamanda buzdolaplarında da kullanılabiliyor. Ancak bu noktada biraz dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü plastik kaplar uzun kullanımda kötü koku hapsedebiliyor. Bu kokular ise diğer gıdalara bulaşarak, sağlığınızı ciddi anlamda tehdit ediyor.

Plastik kapların düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması gerekiyor. BPA içeren bu kaplar temizlenmez ya da havalandırılmazsa vücut için tehlike saçmaya başlıyor. Ancak plastik kaplara sinen kokuları temizlemek, kapları temizlemek kadar kolay olmuyor. Tam da bu noktada bu püf noktaları devreye giriyor. Peki plastik kaplara neden koku siner? Plastik kaptaki koku nasıl çıkar? İşte plastik kaptaki kötü kokuları çıkarmanın yöntemleri…

PLASTİK KABA SİNMİŞ KOKULARI HARDALLA ÇIKARIN

Plastik kaptaki kötü kokuları çıkarmanın pek çok formülü bulunuyor. Bunlardan en az bilineni ile başlayalım: hardal! Şaşırtıcı değil mi? Ancak gerçek! Plastik kabın içerisine soğuk su ile birlikte konulan hardal, tüm kötü kokuları alıp çıkarıyor. Bu yöntem için su ile hardalı bira çalkalamak ve bir saat kadar kap içerisinde bekletmek gerekiyor. Üstelik hardalla yapılabilecek tek yöntem de bu değil. Plastik kabı içerisinde hardal varken ağzı açık şekilde dondurucuya koyarak, bir gün kadar bekletmek de plastik kaplarda oluşan kötü kokuların anında çıkmasını sağlıyor. Hardaldan pek haz almayanlardansanız endişelenmeyin; çünkü, daha birçok yöntem bulunuyor!

PLASTİK KABA SİNMİŞ KOKULARI DOĞAL YOLLARLA GİDERİN

Plastik kap kokusunu geçirmek için tek alternatifiniz hardal değil. Aynı şekilde kabın içerisine üzeri kapanacak kadar beyaz veya elma sirke dökmek de kokuları kaybetmek için son derece yeterli oluyor. Bir başka alternatif ise, koku sinmiş plastik kabın içerisine pirinç koymanızdan geçiyor. Pirinci ekledikten sonra sıvı deterjan ile bir miktar su ekleyip kabı çalkalayıp yıkarsanız, kötü kokuların hemen kaybolduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca hemen belirtelim, hijyenin göz bebeği olan limon ve çamaşır suyu da plastik kaplardaki kötü kokuların yok olmasını sağlıyor.