Yulaf, düşük kalorili ve besin değeri yüksek, lifli bir gıda ürünü olması nedeniyle birçok kişinin diyet listesinde yer alıyor. Birçok sağlık sorununa karşı sağladığı faydalarla bilinen yulaf, özellikle de kahvaltı öğününde sıklıkla tüketiliyor. Ancak Amerikalı kardiyolog Jack Wolfson, “Yulaf sanıldığı kadar sağlıklı değil, asla tüketilmesini tavsiye etmiyorum” açıklamasında bulunarak dikkatleri çekti.

Amerikalı uzman isimden gelen yulaf açıklaması ile birlikte akıllara İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın yulaf ile ilgili daha öncesinde yapmış olduğu açıklama geldi. Karatay da daha önceki bir açıklamasında, yulafın tiroidi bozduğunu ve metabolizmaya zarar verdiğini, insanlara uygun bir gıda olmadığını dile getirmişti. Tıp dünyasında tartışılan bir gıda ürünü haline gelen yulaf sonrası uzman isimler, yulaf ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yulaf sanıldığı kadar sağlıklı değil mi? İşte detaylar…

YULAF YARARLI MI, ZARARLI MI?

Amerikalı ünlü kardiyolog Jack Wolfson, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu ve yulaf için birçok propaganda yapıldığını ancak bunun endüstrinin bir yalanı olduğunu vurguladı. Öte yandan Dr. Siyab Panhwa ise açıklamasında, “Yulaf, kan basıncını düşürebilen benzersiz bir antioksidan kaynağıdır” diyerek Wolfson’un açıklamasına katılmadığını belirtti.

Gündeme gelen tartışma sonrasında Diyetisyen Muhammet Nurullah Şahin ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muharrem Arslandağ, Posta’ya yaptıkları açıklamada, düzenli yulaf tüketmenin özellikle sindirim sağlığına faydaları olduğunu ancak gluten hassasiyeti olanların yulaftan uzak durmasında yarar olduğunu ifade etti.

UZMAN İSİMDEN YULAF AÇIKLAMALARI

Şahin açıklamasında yulafın besin değerleri bakımından oldukça zengin bir seçenek olduğuna dikkat çekti ve “Yulaf B1, B5 vitaminleri ve manganez, fosfor, magnezyum, demir gibi mineraller barındırır. Özellikle sindirim sağlığını iyileştirmeye, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek beta-glukanlar bakımından yüksektir. Lif içeriği, düzenli bağırsak hareketlerinin korunmasına da katkı sağlar” ifadelerini dile getirdi.