Dünya üzerinde çok sık tüketilen patates, her haliyle tercih edilen bir sebze olarak her yaştan insana hitap ediyor. Haşlanmış, pişmiş, kızarmış, cips haline getirilmiş halleriyle tüketilen patatesler, ana yemek ürünü oldukları gibi garnitür olarak da sıkça tüketiliyor. Ancak markette veya manavda patates seçerken dikkatli olmalısınız. Zira uzmanlar, tezgahlarda yer alan bazı patateslerin insanlar için zararlı kimyasallar içeriyor olabileceklerini belirtti. Peki bu tür patatesler nasıl ayırt edilir?

Patates hem çocukların hem de yetişkinlerin severek tükettiği bir gıda türüdür. Toprağın altında yetişen bu sebze, birçok haliyle tüketilebilir olduğu için dünya mutfağında yaygın olarak tercih edilir. Ancak patates alırken bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor. Zira dış görünüşüyle de bazı patatesler zararlı kimyasal içerdiklerini gösteriyor. Bu nedenle, dış görünüşünden ve çeşitli yöntemlerle zararlı kimyasal içerdiği anlaşılan patatesleri tercih etmemeniz gerekiyor. Peki tezgahlarda bu patatesler nasıl ayırt edilir? İşte detaylar…

YÜKSEK ALKALOİT VE NİTRAT İÇERİYOR OLABİLİR

Haşlanmış, pişirilmiş, kızartılmış ve garnitür ve cips olarak da tercih edilen patatesler, kimi zaman yumruya sahip olabilir. Patates alırken bu yumrulara dikkat etmelisiniz çünkü bunlar kimyasal içeriyor olabilir. Uzmanlar, bazı patates yumrularının yüksek derecede alkaloit ve nitrat içerdiğini, bu maddelerin de insan sağlığına son derece zararlı olduğunu belirtiyor.

BU İŞARETLER VARSA DİKKAT!

Uzmanlar, kabuğunda yeşil tonları bulunan yumruların tercih edilmemesi gerektiğini belirtti. Bu durum, patates içerisindeki tehlikeli kimyasalların artmaya başladığının ilk işareti olarak ifade ediliyor. Ayrıca kahverengi benekli, üzerinde küçük delikler olan veya oluklu patateslerden de kaçınmak gerektiği ifade edildi. Zira bu işaretler de ürünün mantar mikroorganizmaları ve böceklerden etkilendiğini gösteriyor olabilir.

ALMADAN ÖNCE ELLE KONTROL EDİLEBİLİR

Uzmanlar, patatesi almadan önce kalitesini elinizle kontrol edebileceğinizi, bunun için kabuğu tırnağınızla hafifçe delebileceğini belirtiyor. Bu işlemi yaptığınızda oradan sıvı akarsa, bu durumda tehlikeli nitratın yumruda bulunduğu anlamı ortaya çıkıyor. Bu olası durumda patatesin satın alınmaması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca uzmanlar, filizlenen patatesleri de tüketmemek gerektiğini ifade ediyor.