Bazı kişiler gerek sosyal gerek iş yaşamlarında özgüven eksikliği çekiyor. Özellikle çocukluk travmaları, baskıcı anne-baba tutumu gibi olaylar özgüven eksikliğine neden oluyor. Kişisel gelişimine önem veren ve daha özgüvenli bir yaşam sürmek isteyenler için uzmanlardan bazı tavsiyeler geldi.

Kendine güven duygusu, tıpkı bir kas geliştirmek gibi üzerinde çalışarak geliştirilebilir. Gün gün pratik uygulamalar yaparak hedeflediğiniz daha özgüvenli bir karaktere sahip olabilirsiniz. Sürekli sosyal ortamlardan kaçan, hayır demekte zorlanan ve kendini değersiz hissediyorsanız bu taktikleri uygulayarak özgüven kazanabilirsiniz.

Özgüven Kazandıran Taktikler

Hayatta hep hedefler koyup bunlara ulaşmaya çalışmak, doğal ve kalıcı şekilde özgüven kazanmanın önemli yoludur. Özgüven eksikliğinden kurtulmak için kolaydan zora doğru birtakım hedefler belirleyin. Bu hedefleri teker teker gerçekleştirdiğinizde her birinde başarmışlık hissi elde edersiniz. Bu sayede yavaş yavaş ancak sağlam bir şekilde özgüven kazanırsınız.

Özgüven kaybı genellikle olumsuz durumlara odaklandığında ortaya çıkar. Başarılı olduğunuz şeyleri kendinize sık sık hatırlatın. Genellikle “yapamam” gibi telkinler yerine kendinize daha önceden başardıklarınızı hatırlatarak yolunuza devam edin. Başarılarınızı hatırladıkça özgüveniniz yerine gelecektir.

Hobiler edinmek ve bunlarla ilgilenmek beyin ve ruhsal sağlığı pozitif etkiler. Kişinin hayata olumlu bir bakış açısıyla bakmasını sağlayan hobilerinizle özgüveninizi tazeleyebilirsiniz. Her zaman ilgi duyduğunuz spor, müzik, edebiyat veya oyun gibi alanlarda hobiler elde edebilirsiniz.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Sorumluluk bilinci özgüven kazanmanın önemli yollarından biridir. Sorumluluktan kaçmak, sizin başarma duygusunu tatmanız önünde engel oluşturur. Başarısızlık korkusu ile sorumluluk almayı ertelerseniz zamanla geriye gidersiniz. Bu yüzden küçük sorumluluklar alıp bunları tamamladıkça özgüveniniz daha sağlam hale gelir.

Son olarak başka insanların ne düşündüğü veya söyledikleri ile ilgilenmek doğru değildir. Başkaları size karşı olumsuz düşünse bile bu sadece o kişiyi ilgilendirir. Hayatınıza doğrudan etkisi olmayacak şeyleri kafaya takmakla zaman kaybetmeyip kendi hedeflerinize odaklanın.