Dikenli bir meyve olan karamuk, doğada kendi kendine yetişen bitkilerden biri. Sağlık açısından son derece faydalı olan bitki ülkemizde bol miktarda yetişiyor. Şifalı olduğu için Rusların da kullanmaya özen gösterdiği karamuk kurutulmuş olarak satılıyor. Peki, karamuk meyvesinin faydaları nelerdir?

Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen karamuk bitkisi, doğada kendi başına yetişiyor. Mayhoş ve ekşimsi tadıyla bilinen karamuk, kurutulmuş olarak satılıyor ve kaynatılarak tüketiliyor. Vücutta antikor üreten bu bitki iltihaptan şekere kadar pek çok kronik hastalığa derman oluyor.

Karamuk Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de bol miktarda yetişen ve özellikle Rusların ilgisini çeken karamuk bitkisinin meyvesi ve kökü kullanılıyor. Ancak bitkinin dikeni ve yaprağının da sağlık açısından çok faydalı olduğu belirtiliyor. Karamuk bitkisi soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonları kısa sürede iyileştiriyor. İltihabın vücuttan atılmasını sağladığı için detoks etkisi gösteriyor.

Karamuk bitkisi ayrıca kan şekerini düzenlediği için şeker hastaları tarafından sık sık kullanılıyor. Bu bitkinin meyvesi düzenli aralıklarla tüketildiğinde tansiyonu düşürüyor. Karamuk aynı zamanda kalbi koruyup bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Enfeksiyon ve bakterileri yok eden karamuk vücut açısından son derece şifalı bir bitki.

Karamuk Meyvesini Toplamak Çok Zahmetli

Karamuk dikenli bir meyve olması sebebiyle toplanırken eldiven giyilir. Bu bitkinin meyvesini toplamak epey zahmetlidir. Bir ağacın meyvelerini toplamak yaklaşık 8 saat kadar sürer. Meyveler yaş veya kuru şekilde satılsa da genellikle kurutulup satılır. Vişne hoşafı ve üzüm hoşafı yanında tüketilir.

Karamuk meyvesinin tatlı ekşi sayılabilecek mayhoş tadı sayesinde tatlılarda kullanıldığı bilinir. Yurt dışında özellikle Rusların yaygın olarak tükettiği bir meyvedir. Ruslar karamuk meyvesini genellikle pilavlara katıp kullanıyor

Kaynak: hava aksu