Senelerdir 7’den 70’e milyonlarca oyun tutkununun vazgeçilmezleri arasında yer alan PlayStation, yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Oyun konsolunun üreticisi Sony, bir süredir heyecan ile beklenen yeni PlayStation 5’i resmen tanıttı. ‘PS5 Slim’ ismi ile satışa sunulacak olan ürün, görünümü ile hayranlık uyandırdı.

Teknoloji devleri arasında yer alan Sony, bir süre önce oyun tutkunlarını heyecanlandıran bir gelişme ile gündeme geldi. Çıkarılabilir disk sürücülü yeni PlayStation 5’i resmen tanıtan firma, yeni cihazın mevcut modelden daha hafif ve daha küçük olacağını belirtti. Peki, PS5’in özellikleri neler? PS5’in satış fiyatı belli oldu mu? İşte ayrıntılar…

PLAYSTATION 5’İN ÖZELLİKLERİ

Donanımhaber’e göre yeni PlayStation 5’te aynı donanım yer alacak ancak çıkarılabilir disk sürücüsü ve 1 TB’lık dahili depolama alını daha küçük bir form faktörüne sığdırılacak. Mevcut modele göre daha ince ve daha kısa olacak olan yeni model hem PS5’in hem de PS5 Digital Edition’ın yerini alacak.

Yüzde 30 daha düşük hacme sahip olacak olan yeni PS5’in ağırlığının orijinal versiyonundan yüzde 18 ila yüzde 24 aralığında daha hafif olacağı öğrenildi. Üst kısmı parlak yanları ise mat olan yeni modelde dört kapak paneli kullanıldı. Mevut PS5’in tasarımında bulunan tek USB- C ve USB- A bağlantı noktaları yeni modelde yerlerini çift USB- C bağlantı noktasına bırakacak. PS’in her iki yeni versiyonunda da mevcut modelde bulunan 825 GB’lık depolama alanı yerine 1 TB’lık depolama alanı bulunacak.

PS5 SATIŞ TARİHİ VE SATIŞ FİYATLARI

Edinilen bilgilere göre Sony yeni PS5 modellerini kasım ayında Amerika’da satışa sunacak. Sürücüsüz yeni PS5 Dijital versiyonun satış fiyatı 450 dolar, sürücülü fiyatının ise 500 dolar olacağı resmen açıklandı. Avrupa içi PS5 fiyatları ise sürücüsüz model için 450 euro, sürücülü versiyon için ise 550 euro olacak.

Yeni PS5’in ilerleyen aylarda küresel çapta satışa sunulması beklenirken mevcut PS modellerinde ise bundan sonra stoklar yenilenmeyecek. Eski modellerin stokları tükenince pazarda yalnızca yeni PS5 modelleri kalacak.