Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ‘alo’ demekten çok daha öteye giden telefonlar, bugün ‘akıllı cihaz’ olarak anılmaya başlandı. Banka işlemlerinden alışveriş hareketlerine kadar birçok işlemin tek ekran üzerinden saniyeler içerisinde sonuca bağlanmasına aracılık eden cihazlar, teknoloji şirketleri arasında da rekabetin kızışmasına yol açtı. Bu noktada cihazları ve cihazları dahilinde ortaya koyduğu güvenlik protokolleri ile öne çıkan firmalardan biri de Apple oldu.

Amerika’nın teknoloji devlerinden olan ve yüksek fiyatlarına rağmen uzun süreli kullanımı garanti ettiği için hem ülkemizde hem de birçok dünya ülkesinde tüketiciler tarafından sıklık ile tercih edilen Apple, son olarak eylül ayında tanıtmış olduğu iPhone 15 serisi ile gündeme geldi. 15 serisinde cihazlarında tasarım açısından pek bir değişikliğe gitmemiş olsa da özellik bakımından farkını ortaya koyan Apple, ayrıca iOS 17 güncellemesi ile de teknoloji gündemine damga vurdu. iOS 17 güncellemesi ile birlikte gelen hatalara tepki gösteren Apple kullanıcıları, sürüm düşürmenin mümkün olup olmadığını araştırmaya başladı.

UYGULAMALAR ÇÖKÜYOR

Geçtiğimiz günlerde gelen iOS 17 sürümü Apple kullanıcılarını heyecanlandırmış olsa da sonrasında büyük bir hayal kırıklığı ile gündeme geldi. Kullanıcılar cihazlarının sürümlerini iOS 17’ye yükselttikten sonra birtakım problemler ile karşılaşmaya başladıklarını, en basitinden arama çubuğundan Fitness ve diğer uygulamaları açmak istediklerinde uygulamaların çöktüğünü ifade etti.

SÜRÜM DÜŞÜRME NASIL YAPILIR?

iOS 17’den iOS 16’ya geçmek veyahut da herhangi bir sürümü bir öncekine düşürmek için akıllı cihaza, USB kablosuna ve Microsoft yüklü bir bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır. Sonrasında ise arama motoruna ‘3uTools’ yazılmalı ve açılan ekranda yer alan sayfaya giriş yapılmalıdır. Açılan sayfada ‘Download’ ibareli dosyayı indirdikten sonra programın kurulum aşamasına geçilmeli ve onay kısmında yer alan ‘Install Driver’ butonu tercih edilmelidir. Onayın ardından telefon bilgisayara bağlanmalı ve ‘güven’ butonu tıklanmalıdır. Açılan ekranda yer alan ‘Smart Flash’ sekmesine tıkladıktan sonra telefonunuzu kurabileceğiniz iOS sürümleri sıralanır. İlgili sürümlerden hangisi isteniyorsa ekran üzerinden onay verilerek sürüm düşürme süreci tamamlanabilir.