Nebi Miş, Türkiye'nin önde gelen siyaset bilimcilerinden biri olup, akademik kariyeri ve çalışmalarıyla dikkat çeken bir isimdir. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Miş, doktora derecesini ise "Türkiye’de Güvenlikleştirme Siyaseti 1923-2003" başlıklı teziyle almıştır. Belçika'daki Katholieke Universiteit Leuven’de araştırmacı olarak da bulunan Miş, siyasal sistemler, demokratikleşme, Kürt meselesi, sivil-asker ilişkileri ve Ortadoğu'da demokratikleşme gibi konular üzerine derinlemesine çalışmalar yapmaktadır. Yakın zamanda Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörlüğü görevine getirilen Doç. Dr. Nebi Miş, akademik kariyerini Sakarya Üniversitesi'nde sürdürmektedir.

Nebi Miş Kimdir?

Lisans (2003) ve yüksek lisans (2005) eğitimini Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Nebi Miş, doktora eğitimini (2012) "Türkiye’de Güvenlikleştirme Siyaseti 1923-2003" başlıklı teziyle tamamladı. Doktora sürecinde bir yıl boyunca Belçika'da Katholieke Universiteit Leuven’de araştırmacı olarak bulundu.

Nebi Miş, siyasal sistemler ve kurumlar, demokratikleşme, Kürt meselesi, sivil-asker ilişkileri, Türkiye’de güvenlik siyaseti, İslamcılık ve Ortadoğu’da demokratikleşme konuları üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu alanlarda İngilizce ve Türkçe makaleleri, yurt içinde ve dışında çeşitli akademik dergilerde yayımlanmıştır. Miş, "Demokrasi Nöbetleri: Toplumsal Algıda 15 Temmuz Darbe Girişimi", "Türkiye’de Siyasal Sistemin Dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi", "AK Parti’nin 15 Yılı: Siyaset", "Turkey’s Presidential System: Model and Practices" gibi kitapların ortak yazar ve editörüdür. Halen Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde ve Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nde dersler vermektedir. Bu görevlerinin yanı sıra Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörlüğü görevine getirilmiştir.

Nebi Miş, akademik kariyerine başladığı Sakarya Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamış olup, doktora eğitimini yine aynı üniversitede sürdürmüştür. Akademik araştırmaları ve yayınları ile hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda tanınmaktadır. Nebi Miş, siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında uzmanlaşmış bir akademisyen olarak, Türkiye'deki siyasal ve toplumsal gelişmeleri analiz eden önemli çalışmalara imza atmış bir isimdir. SETA'daki yeni göreviyle birlikte bu alanlardaki katkılarını daha geniş bir platformda sürdürmeye devam etmektedir.

Editör: Haber Merkezi