Orta Vadeli Program’ın açıklanması ile birlikte Türkiye ekonomisi adına 3 yıllık hedef ve politikalar gün yüzüne çıkarken bu süreçte enflasyon ile mücadele kapsamında yeni uygulamaların hayata geçirileceği öğrenildi. Vatandaşların alım güçlerinin toplanması, zam furyasına son verilebilmesi ve de Türk Lirası’nın değer kaybının ortadan kaldırılabilmesi amacı ile yeni uygulamalar üzerinde çalışıldığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ayrıca kredi kartı kullanımlarına yönelik de birtakım değişikliklerin söz konusu olacağına işaret etti.

Kredi kartlarından yapılan taksitli harcamalara yönelik yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığı öğrenilirken bazı güncel veriler de ortaya çıktı. Bireysel statülü kredi kartlarında toplam bakiyenin 924.7 milyar TL olduğunu ifade eden uzmanlar, bu tutarın 422 milyar TL’lik kısmını ise taksitli kredi kartı borçlarının oluşturduğunu belirtti. Kurumsal kredi kartlarında ise 346.3 milyar TL’lik toplam bakiyenin 150.4 milyar TL’lik kısmının taksitli borçlardan oluştuğuna dikkat çekildi. Böylelikle taksitli kredi kartı borçlarının toplamı 572.5 milyar TL’ye ulaşmış oldu.

Taksitli kredi kartı harcamalarının rekor seviyelere ulaşmış olduğu şu günlerde milyonlarca kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendiren birtakım gelişmeler yaşandı. Ekonomistler bu haftaya dikkat çekerek faiz ve taksit sınırı konularını vurguladı.

FAİZ BEKLENTİSİ ORTAYA ÇIKTI

Son aylarda strateji değişikliğine giderek politika faizini arka arkaya artıran Merkez Bankası, eylül ayının ilk yarısının geride bırakılması ile birlikte gündemin en çok konuşulan kurumları arasında yer almaya başladı. Banka yetkililerinin bu ay için nasıl bir faiz kararı verecekleri merak konusu olurken ekonomi uzmanları tahminlerini açıkladı. Uzmanların tahminlerine göre Merkez Bankası perşembe günü açıklayacak olduğu kararda 500 baz puanlık faiz artışına işaret edecek.

YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

Merkez Bankası’nın eylül ayı faiz kararı merak ile beklenirken kararın açıklanmasının hemen ardından kredi ve kredi kartı faiz oranları da değişecek. Şu an içi yüzde 2,81 olarak belirlenmiş olan kredi kartı faiz oranının 21 Eylül 2023 Perşembe günü artacağı tahmin edilirken taksit sayısında da değişikliğe gidilmesi bekleniyor.