Türkiye’de değişen ekonomik koşullar ile birlikte Temmuz ayında asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına belli oranlarda zamlar uygulandı. Memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı sonrası bir de refah payı eklenerek zamlar yansıtıldı. Değişmeye devam eden ekonomik koşullar ve toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçları ile memur maaşlarında değişiklik yapılmaya devam ediyor.

Toplu sözleşme görüşmeleri sonrası yapılan son değişikliklere göre Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan düzenleme kapsamında memurlara ek ödeme yapılacak. Elde edilen bilgilere göre Ocak ayı itibariyle memurlar %50 zam ve bunun yanında aylık 540 TL ek ödeme alacak. 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Temmuz - Ocak döneminde ödenen tutar 1.080 TL olarak belirlenmişti ancak bu zammın artık aylık olarak ödenmesine karar verildi. İşte detaylar…

ARTIK AYLIK OLARAK ÖDENECEK

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde imzalar ile kazanım haline getirilen maddelere göre üye sayısı %2 baraj sınırının üzerinde olan sendikalara üye olan öğretmenlere, her 3 ayda bir toplu sözleşme zammı veriliyor. Söz konusu zammın Temmuz-Ocak döneminde ödenen tutarı 1.080 TL olarak belirlenmişti ancak toplu sözleşme kazanımı ile bu zammın artık aylık olarak ödenmesine karar verildi.

OVP VE TOPLU SÖZLEŞME İLE BELİRLENDİ

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sağlanan kazanımlar ile birlikte artık sendika ücretleri aylık bazda ödenecek. Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin 3 yıllık ekonomik yol haritasını belirleyen ve 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) açıklanmıştı. OVP ve toplu sözleşme zammı gibi unsurlara bağlı olarak, Ocak ayında memurlara yaklaşık %50 civarında bir zam yapılması bekleniyor.

AYLIK 540 TL EK ÖDEME

Memur maaşına yansıması beklenen %50 zam ile birlikte, sendika ücretlerinin ödenmesine ilişkin yapılan değişiklik, Ocak ayı itibariyle yürürlüğe girecek ve şu an için aylık 360 TL olarak belirlenmiş durumda. Eğer Ocak ayı itibariyle memur maaşında %50 zam gerçekleşirse, üye sayısı %2 baraj sınırının üzerinde olan sendikalara üye olanlar aylık 540 TL ek ödeme alacak.

Editör: Öyküm Yavuz