Temmuz ayında güncellenen vergi oranlarından hemen önce hükümet yetkililerinden yeni bir karar açıklaması gelmiş ve söz konusu karara göre bu sene bir defalığa mahsus olmak üzere ek MTV ödemesinin alınacak olduğu bildirilmişti. İlgili ek ödemenin 6 Şubat tarihinde meydana gelen deprem felaketinin yol açtığı maddi hasarları telafi etmek amacı ile alınacağını belirten yetkililer, milyonlarca araç sahibinin tepkisine sebep olmuştu.

Haziran 2023 tarihinde Meclis’te kabul edilen torba yasa teklifine göre Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin maddi etkilerinin azaltılması amacı ile 2023 yılı içerisinde bir defalığa mahsus olacak şekilde araç sahiplerinden ek MTV tahsilatının yapılacağı bildirilmişti. Ancak sonrasında ilgili karar ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Ek MTV kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruldu. Mahkemeden nasıl bir karar çıkacağı birçok taşıt sahibi tarafından merak edilirken sonunda beklenen mahkeme tarihi netlik kazandı.

ESASEN GÖRÜŞÜLECEK

Ek MTV ödemesi için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan iptal başvurusu bir süredir gündemden düşmezken söz konusu durum ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgilere göre Yüksek Mahkeme ek MTV düzenlemesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemi ile yapılmış olan başvurunun ilk incelemesini yapacak ve dosyayı esasen görüşecek.

Ek MTV düzenlemesinin iptaline ilişkin başvuruyu ele alacak olan Anayasa Mahkemesi için tarih açıklandı. Edinilen bilgilere göre Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu 28 Eylül Perşembe günü dosyayı ele alarak karara bağlayacak.

İLK İNCELEME TEMMUZ AYINDA GERÇEKLEŞMİŞTİ

7456 sayılı 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un bazı maddelerinin iptal edilmesi ve yürürlüklerinin durdurulması için başvuru yapılmıştı. Söz konusu başvuruya istinaden harekete geçen Anaysa Mahkemesi, ilk incelemesini 26 Temmuz 2023 tarihinde düzenlenen gündem toplantısında yapmıştı. Yüksek Mahkeme ilgili incelemenin ardından yürürlüğü durdurma talebinin esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına işaret etmişti.

Editör: Öyküm Yavuz