Mehmet Metin Genç, Trabzon'un tanınmış isimlerinden biri olarak siyasi ve idari kariyerinde etkileyici bir yükseliş göstermiştir. Trabzon'un Maçka ilçesinde doğan ve eğitim hayatına burada başlayan Genç, siyaset dünyasına Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kuruluşunda adım atmıştır. Kendisi, uzun yıllar boyunca partisinin çeşitli kademelerinde görev almış ve Trabzon'da önemli siyasi pozisyonlarda bulunmuştur. Hayatı ve kariyeriyle ilgili merak edilen tüm detayları derledik.

Mehmet Metin Genç Kimdir?

Mehmet Metin Genç, 1972 yılında Maçka Ormanüstü Köyü'nde dünyaya gelmiş bir isimdir. İlköğrenimini Maçka Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda tamamlamış ve lise eğitimini Maçka İmam-Hatip Lisesi'nde almıştır. Hukuk eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde devam eden Genç, 1994 yılında buradan mezun olmuştur.

1995 yılında Trabzon'da serbest avukatlık yapmaya başlayan Mehmet Metin Genç, 1997 yılında vatani görevini Tekirdağ Çorlu'da tamamlamıştır. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kuruluşunda aktif rol almış ve Trabzon'da çeşitli görevler üstlenmiştir. 2002 yılında Trabzon İl Başkanlığı'na seçilmiş ve 2004 yılında AK Parti Genel Merkezi tarafından bu göreve atanmıştır.

Mehmet Metin Genç, 2014 yılında Ortahisar Belediyesi'nin kurucu belediye başkanı seçilmiş ve 2019 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde yeniden seçilerek bu görevine devam etmiştir. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen Mehmet Metin Genç, evli ve iki çocuk babasıdır.Genç, Türkiye Belediyeler Birliği seçimlerinde başkan adayıdır. Mehmet Metin Genç'in hayatı ve siyasi kariyeri, Trabzon ve Türkiye siyasetinde önemli bir yere sahiptir.

Editör: Haber Merkezi