Türkiye’de milyonlarca vatandaşın gözü kulağı emeklilik haklarına ilişkin atılacak düzenleme adımlarında. Bu kapsamda bir süredir Meclis’in açılması bekleniyordu ve Ekim ayının gelişiyle birlikte açılan Meclis’te milyonları ilgilendiren düzenlemeler de gündeme geldi. Söz konusu düzenlemeler içerisinde özellikle de Bağ-Kur’lu vatandaşları ilgilendiren erken emeklilik hakkı dikkatleri çekti. Peki Bağ-Kur bünyesinde erken emeklilik şartları nedir, belli oldu mu? Erken emeklilik düzenlemesi kimleri kapsıyor?

Meclis’te Ekim ayı ile birlikte yeni dönemin başlamasıyla, başta emekli maaşları olmak üzere sosyal güvenlik alanlarında yapılacak olan birçok düzenleme de Meclis’in gündemine taşınacak. Hürriyet’in haberine göre konuya ilişkin olarak Bağ-Kur’luların prim günü sayısı, SSK’lı vatandaşlar ile eşit hale getirilecek ve böylece 9.000 günden 7.200 güne düşürülecek. Bağ-Kur kapsamındaki vatandaşlar için erken emeklilik düzenlemesi nasıl işleyecek? İşte detaylar…

DÜZENLEME NASIL İŞLEYECEK?

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre Meclis’e gelmesi beklenen emeklilik düzenlemesi kapsamında, Bağ-Kur kapsamında çalışanların prim günü sayısı, SSK kapsamında çalışanlar ile eşit hale getirilecek ve 9.000 günden 7.200 güne düşürülecek. Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafın prim ödeme gün sayısının 7.200 güne indirileceğini dile getirmişti.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da Bağ-Kur prim gün sayısının 9.000 günden 7.200 güne düşürüleceğini dile getirdi. Peki emeklilik düzenlemesi ile getirileceği düşünülen bu haktan kimler yararlanabilecek?

5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Söz konusu düzenleme ile Bağ-Kur kapsamında çalışanların prim günü sayısı 9.000’den 7.200 güne düşürülecek ancak yaş şartında değişiklik olmayacak ve kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekliye ayrılacak. Bağ-Kur kapsamında çalışanların emeklilik için gereken prim gün sayısı ile SSK kapsamında çalışanların prim gün sayıları da eşitlenecek. Bu da Bağ-Kur kapsamında çalışanların, düzenleme sonrasında 1.800 gün daha az prim ödeyerek 5 yıl erken emekli olmalarını sağlayacak.

Kaynak: Hava Aksu