Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir zihin için düzenli ve doğru beslenme, düzenli ve güzel uyku ve egzersiz gerekir. Bu temel unsurları uygulayan insanlar, kronik veya genetik bir hastalığı olmadığı sürece güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olur ve hastalıklara karşı dirençli hale gelir. Ancak bu esas unsurları uygulayabilmek her zaman kolay olmaz. Özellikle de uyku konusunda dünyanın birçok noktasında insanlar birçok problem yaşıyor. Japonya hükümeti de bu konuda vatandaşlarına tavsiyelerde bulundu.

Japonya Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, Japonya genelindeki yetişkin erkeklerin yüzde 37,5’inin ve yetişkin kadınların yüzde 40,6’sının günde ortalama 6 saatten daha az uyuduğu orta çıktı. Yapılan bu araştırma ile birlikte bakanlık, bu hafta içi taslak aşamasında olan bir tavsiye raporu paylaştı. Bakanlık söz konusu raporda, vatandaşlarına uyku süresinin ve kalitesinin geliştirilmesi adına, yetişkinlerin bir gecede en az 6 saat uyumalarını tavsiye etti. İşte detaylar…

YETİŞKİNLERE UYKU SÜRESİ TAVSİYESİ

Japonya Sağlık Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından yapılan araştırma sonrası hükümet, vatandaşlarına bir gecede en az 6 saat uyumaları konusunda tavsiyede bulundu. Bakanlık, uyku sürelerinin “alarm verici” olarak nitelendirildiği söz konusu raporda, vatandaşlarına yaş gruplarına göre uyku süresi tavsiyelerinde bulundu. Bu nedenle de raporda uyku süresi tavsiyeleri yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor.

YAŞ ARALIKLARINA GÖRE UYKU SÜRESİ TAVSİYELERİ

Bakanlık tarafından paylaşılan raporda 1-2 yaş aralığı için 11-14 saat, 3-5 yaş aralığı için 10-13 saat, ilkokul öğrencileri için 9-12 saat, lise ve yükseköğrenim öğrencileri için 8-10 saat aralığında uyku tavsiye edildi. Henüz taslak aşamasında olan rapor, yıl sonuna kadar tamamlanmış haliyle sunulacak.

2021 yılında OECD tarafından yapılan bir araştırmada, Japonya halkının genel olarak ortalama 7 saat 22 dakika uyuduğu ortaya çıkmıştı. Bu da 33 ülke arasında Japonya’nın en kısa uyku süresine sahip ülke olduğunu göstermişti.

Uzmanlar, 7 saat uyuyanların depresyon, kanser, kalp hastalıkları gibi risklerin en aza inmesi nedeniyle günde 6-8 saat uykunun yetişkinler için ideal olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Hava Aksu