ABD Emory Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Geç Klasik ve Hellenistik dönemlerde Kuzey Yunanistan, Makedonya ve Trakya bölgeleri arasındaki mimari etkileşimleri araştıran bir grup akademisyen antik kenti ziyaret etti.

Magnesia Antik Kenti Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir, yabancı misafirlere antik kenti gezdirerek devam eden kazılar hakkında bilgi verdi. Kökdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, gelen misafirlerin kendi ülkelerinde veya farklı ülkelerde süren kazı çalışmalarının başkanları ve ekip üyeleri olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Kökdemir, beş yıldır devam eden projenin son ayağının Magnesia olduğunu vurgulayarak, "Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Makedonya gibi birçok yere gittik. Bu sene de grup, Türkiye gezisini tamamlıyor. Tabii ki Magnesia da bu noktada milattan önce 4. yüzyıl için çok önemli. Magnesia'yı anlatıyoruz, gezdiriyoruz." dedi.

Emory Üniversitesinden Prof. Dr. Bonna Wescoat ise Anadolu'nun en önemli antik şehirlerinden ve tapınım merkezlerinden biri olan Magnesia'da bulunmanın büyük bir mutluluk olduğunu ifade etti. Wescoat, "Magnesia'ya gelmeyi çok arzuluyordum. Bugün bunu gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum. Buradaki çalışmaları görmek, neler yapıldığını yakından izlemek bir arkeolog olarak benim için çok önemli." şeklinde konuştu.

Kaynak: aa