Eğitimde verimliliği ve kaliteyi artırmak adına 2023- 2024 yılı eğitim- öğretim yılına yeni düzenlemeler ile başlayan Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda önemli açıklamalarda bulundu. Bir süredir yürürlükte olmayan liselerde sınıf tekrarı uygulamasının yeni dönemde yeniden yürürlüğe gireceğini belirten bakanlık ayrıca Türkiye geneli ortak sınav uygulaması için de tarih paylaşımında bulundu.

Yeni dönemde raporlu ve raporsuz devamsızlıklar ile ilgili de birtakım değişikliklerin söz konusu olacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde sınıf geçme notunda da yeni bir karar almıştı. Sıklık ile lise düzeyinde olan öğrencileri ilgilendiren kararları ile gündeme gelen bakanlık, son olarak okul öncesi ve ilköğretim de birtakım yeniliklere imza attı. Yetkililer, yeni dönem uygulamalarına ilişkin detayları paylaştı.

ANAOKULU AÇILIŞINDA DEĞİŞİKLİK

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Daire Yönetmelik, Resmi Gazete’nin yeni tarihli sayısında yayımlandı. Söz konusu yönetmelikte anaokulu açılışına dair yeni kararlara imza atmış olduğu görülen bakanlık, düzenlemenin detaylarını paylaştı.

Ortaokul, lise, BİLSEM ve benzeri eğitim kurumlarında anasınıfı açılabildiğini hatırlatan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenleme ile birlikte bu durumun değiştiğini vurguladı. Bakanlığın yeni kararına göre bundan sonra okul öncesi çocuklarının gelişim ve yaş bakımından kendilerine en yakın olan ilkokul öğrencileri ile birlikte eğitim alabilmeleri için anaokulları ilkokul bünyesinde açılabilecek.

TENEFÜS SÜRELERİNDE VE GEÇME NOTUNDA DEĞİŞİKLİK

Yeni yönetmeliğe göre engelli öğretmenlerin, bakma ile yükümlü oldukları engelli yakınları bulunan öğretmenlerin ve 36 aya kadar olan bebeği olan öğretmenlerin ders programları, bu özel durumları göz önünde bulundurularak düzenlenecek. Ek olarak öğrencilerin beslenmelerini rahat yapabilmeleri ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için teneffüslerden biri en az 20 dakika olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve Resmi Gazete’nin yeni tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan yönetmeliğe göre daha önce 45 olarak belirlenmiş olan sınıf geçme puanı, Türkçe dersi için 70’e diğer dersler için ise 50’ye yükseltildi