YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından yurt başvuru ekranlarını erişime açmış olan Gençlik ve Sosyal Bakanlığı ve Yurtlar Kurumu, geçtiğimiz günlerde de yurt başvuru sonuçlarını açıkladı. Sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Osman Aşkın Bak, yedek yerleştirme sonuçlarının da haftanın iki farklı gününde kurumun resmi internet sitesi üzerinden duyurulacağını bildirdi.

Eylül- ekim aylarında açılan üniversiteler için KYKY yurt hazırlıkları devam ederken arama motorlarında bu konuya yönelik sorgulamalar hız kazandı. 29 Ağustos- 2 Eylül tarihleri arasında tamamlanmış olan yerleştirme işlemlerinin ardından sonuçlar 13 Eylül tarihinde erişime açılırken nakil sürecinin nasıl ilerleyeceği merak konusu oldu. Bakanlık, KYK yurt nakil işlemlerine ilişkin ayrıntılı bir bilgi paylaştı.

KYK YURT NAKİL BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI MI?

13 Eylül tarihinde yurt başvuru sonuçlarını erişime açmış olan Kredi ve Yurtlar Kurumu, sonrasında da nakil sürecine yöneldi. Bu kapsamda KYK yurt nakil başvuru sürecinin başlayıp başlamadığı öğrenciler tarafından merak edilen konuların başında geldi.

Edinilen bilgilere göre Kredi ve Yurtlar Kurumu kurum yurtları için nakil başvurularını almaya başladı. Nakil sonuçlarının ise yurtlara göre değişmek ile birlikte farklı zaman dilimlerini kapsadığı öğrenildi. Erken nakil talebi oluşturan kişilerin erken sonuç alabileceklerini ifade eden Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu kapsamda sonuç açıklama ekranlarının takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

KYK YURT NAKİL BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

YKS tercihleri sonucunda puanı doğrultusunda herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne yerleşen öğrenciler gidecekleri şehirlerde barınma sorunu yaşamamak adına KYK yurtlarına başvuruda bulundu. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde sonuçlar açıklanırken şimdi de nakil işlemlerinin nasıl ve nereden yürütüleceği araştırılmaya başlandı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılmış olan resmi açıklamaya gör yerleştirme ve yedek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından nakil sürecine geçildi. Bu kapsamda KYK yurt nakil talebinde bulunmak isteyen öğrencilerin e- Devlet sistemi KYK Yurt Nakil Başvurusu ekranına giriş yapmaları ve ardından da açılan ekranda yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. 

Editör: Öyküm Yavuz