YKS tercih sürecinin tamamlanmasının ardından milyonlarca öğrenci üniversiteli olma heyecanını yaşadı. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan tercih sonuçlarının ardından KYK yurtları için harekete geçen öğrenciler, bugün Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan gelen müjdeli bir haber üzerine arama motorlarına sarıldı.

2023- 2024 eğitim ve öğretim dönemi kapsamında KYK yurt başvurusu yapanlar için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan önemli bir açıklama geldi. Bakanlık, herhangi bir yükseköğretim programına ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler ile hali hazırda ara sınıflarda okuyan öğrenciler için KYK yurt yedek sonuçlarının yayınlandığını bildirdi. Peki, KYK yurt yedek sonuçları nereden ve nasıl sorgulanır? İşte ayrıntılar…

BAKAN AÇIKLAMIŞTI

29 Ağustos- 2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen yurt yerleştirme sürecinin ilk aşaması Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tamamlandı. Bakanlık ilgili sonuçları 13 Eylül 2023 tarihinde öğrencilerin erişimlerine açtı. Yurt başvuru sonuçlarının duyurulmasının ardından bir açıklamada bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yurtlara yerleşememiş olan öğrenciler için “Pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün yedek yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız” ifadelerini kullandı. Bakan Osman Aşkın Bak’ın açıklamasının ardından hafta başı itibari ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 1. yedek yurt sonuçlarının açıklanmış olduğu bilgisi geldi.

KYK YURT YEDEK SONUÇLARI NEREDEN SORGULANIR?

1. yedek yurt başvuru sonuçları 18 Eylül 2023 Pazartesi (bugün) itibari ile öğrencilerin erişimlerine açıldı. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı, sonuçların e- Devlet sistemi aracılığı ile sorgulanabileceğini bildirdi.

Bakanlıktan gelen bilgilere göre üniversite öğrencileri 1. yedek yurt başvuru sonuçlarını öğrenmek üzere T.C. kimlik numaraları ve şifreleri aracılığı ile e- Devlet sistemine giriş yapacak ve açılan ekran üzerinden de KYK yurt yerleştirme sonuçlarının yer aldığı diğer ekrana geçiş yapacak. Eğer öğrenci bir yurda yerleştirildi ise sorgulama neticesinde ilgili yurdun adı, adresi, kayıt tarihleri ve diğer bilgileri görüntülenecek.

Yedek yerleştirme neticesinde bir yurda yerleşmiş olan öğrencinin ilk kayıt ücretini ödemesi gerekecek. İlgili yurt için belirlenmiş olan tarihler arasında ödemenin yapılmaması durumunda, yurt hakkı geçersiz sayılacak.