Kur korumalı mevduatı genel anlamda döviz kuru artışı riskine karşın TL cinsinden mevduat sahiplerini koruma altına alan bir finansal hizmettir. Yatırımcılar bu sayede genellikle TL mevduatlarının vade sonunda döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak eriyen değerini koruma altına alır.

Türk Lirası Mevduatlardaki Son Dönemdeki Gelişmeler

TL mevduatları son dönemlerde faiz oranlarının diğer teşvik faktörleri sebebiyle değişikliğe uğradı. Merkez Bankası'nın faiz indirimi uygulamaları ve benzeri mali teşvik politikaları Türk Lirası mevduatlarının popülerliğini etkiledi.

KKM dönüşlerine bankaların verdiği yüksek faizler neticesinde, 3 ay öncesinde devam ettirilen KKMlerin kurumlar vergisi istisnasına sahip olmasına rağmen, TL vadeliden yana tercihini kullananların kazançları daha yüksek gerçekleşti.

Kur korumalı mevduat ile TL mevduatların getirilerine bakıldığında, benzer tutarlarda ve aynı vadede oluşan kazançlar şöyle gerçekleşti (*)

TL Mevduat Hesabı

-           TL Anapara: 30.102 TL

-           Faiz Oranı: %53

-           Vade Süresi: 92 Gün

-           Stopaj: %0 (**)

-           Net Faiz Getirisi: 3.007 TL

-           Anapara + Faiz Getirisi: 33.109 TL

KKM Hesabı

-           USD Anapara: 1.000 USD

-           Faiz Oranı: %35

-           Vade Süresi: 92 Gün

-           Net Faiz Getirisi (TL): 2.648 TL

-           Net Faiz Getirisi (USD): --

-           Anapara + Faiz Getirisi: 32.750 TL

(*)

 Hesaplamada vade başlangıç ve dolar kuru verileri 15.01.2024 vade başlangıç ve 16.04.2024 vade bitiş tarihleri referans alınarak hazırlanmıştır.

(**) TL stopaj oranı 5% olsa da kurumlar vergisi ödemesinde mahsup edildiği için, TL vadelideki stopaj oranı sıfır olarak dikkate alınmıştır.

Bu yazı Enuygun FİNANS uzmanları tarafından ele alınmıştır.

Editör: Öyküm Yavuz