Artan hayat pahalılığı sebebi ile nakde olan gereksinimleri artan birçok tüketici, bu süreçte kredi kartlarını yoğun bir şekilde kullanmaya başlandı. Her türlü alışverişlerinde kredi kartlarından destek alan tüketiciler ellerine geçen tüm nakdi borçlarını çevirebilmek için kullanırken bu süreçte kredi kartları kapsamında uygulanan faizler de artarak tüketiciyi köşeye sıkıştırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında almış olduğu faiz artırımı kararları, bankaları da harekete geçirerek faiz değişikliklerine yol açtı. Hem kredi hem de kredi kartı ürünlerinde faiz artırımına giren bankalar, son olarak POS cihazlarından alınan komisyon oranında da değişikliğe gitti.

KOMİSYON ARTINCA ENFLASYON DA ARTIYOR

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ali Can Polat’ın haberine göre 0.49- 0.79 aralığında uygulanan kredi komisyonları geçtiğimiz hafta itibari ile yüzde 3,5 oranına yükseldi. Bu durum POS cihazı kullanan işletmelerin kazançlarında ciddi bir kesintinin yaşanmasına yol açtı.

Alınan kararların uygulanmaya başlanması ile birlikte birçok işletme POS cihazı iptaline gitmek durumunda kaldı. İşletme sahipleri değişikler sebebi ile ürün, mal ve hizmet bedellerine yüksek oranlarda zam yaptı. Söz konusu fiyat artışlarının enflasyonu da artırdığı saptandı.

1 KASIMDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan geçtiğimiz haftalarda bir sunum gerçekleştirmiş ve söz konusu sunumunda yeni dönemde de parasal sıkılaşma uygulamalarının devam edeceğini vurgulamıştı. Enflasyon istenilen seviyelere çekilene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini belirten Başkan Erkan’ın 26 Ekim tarihinde açıklanacak olan faiz kararında nasıl bir strateji izleyeceği merak edilirken birtakım tahminler de gündeme gelmeye başladı.

Uzmanlardan alınan bilgilere göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ekim ayında, eylül ayında olduğu gibi bir kez daha 500 baz puanlık faiz artırımına gidecek. Bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda 1 Kasım 2023 tarihi itibari ile kredi kartı faiz tutarı yüzde 3,71’e yükselecek. Ayrıca kredili mevduat hesapları ve nakit avans gibi diğer banka ürünlerinde de aylık faiz tutarı yüzde 4,47’ye yükselmiş olacak.