Devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, oluşan kur farkı ve artan enflasyon, her alanda olduğu gibi enerji alanında maliyetlerin artmasına yol açtı. Bu durum elektrik ve doğal gaz faturalarında hissedilirken havaların soğumaya başlaması ile birlikte yeni zamların gündeme geleceği konuşulmaya başlandı. Eylül ayında konutlar haricinde kalan tüm yapılar için enerji bedelleri güncellenirken haneler için de ilerleyen günlerde bir fiyat artışının olacağı tahmin ediliyor.

Kulislerden gelen iddialar karşısında kombilerini nasıl çalıştıracaklarını kara kara düşen vatandaşlar destek arayışlarını sürdürürken yüzleri güldüren açıklama bakanlıktan geldi. Birçok sosyal yardım modeli ile ihtiyaç sahiplerinin bütçelerine destek veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğal gaz tüketim desteğinin bu kış da devam edeceğine dikkat çekti. Uşaklıları ve diğer illerde yaşayan vatandaşları kapsayan doğal gaz desteğinin ayrıntıları merak konusu oldu.

DOĞAL GAZ DESTEĞİ NE KADAR?

Doğal gaz desteği, enerji maliyetlerinin artması ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devreye alınmış olan bir sosyal yardım modelidir. Söz konusu destek modeli Uşak ve diğer iller için geçerlidir. Dar gelirli vatandaşlar ile ihtiyaç sahiplerini kapsayan bu model dahilinde kişilerin yaşadıkları bölgelerin iklim koşullarına bağlı olarak düzenli olarak fatura desteği yapılır. Destek tutarı ise 900 TL ila 2 bin 500 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Kulislerden gelen bilgilere göre bu sene doğal gaz destek ödemeleri Aralık 2023 tarihi itibari ile ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaya başlanacaktır.  

DOĞAL GAZ TÜKETİM DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen ve ihtiyaç sahiplerini kapsayan doğal gaz tüketim desteğine, e- Devlet sistemi üzerinden online olarak başvuru yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurularına açık olan destek modeli için hane halkında kişi başına düşen aylık gelir tutarının asgari ücretin 3’te 1’inden daha az olması gerekir.