Evlerde en çok beslenen hayvanlardan biri köpeklerdir. Köpekler, sahiplerine kolay bir şekilde bağlanır. Bu bağlılıklarını da çeşitli yollarla gösterir. Birleşik Krallık’ta köpek eğitim firması yetkilisi olan Lynne Fisher, köpeklerin yatış pozisyonları hakkında bilgi verdi.

Fisher, bugüne kadar edindiği deneyimler ile köpeklerin yatış pozisyonlarının ne anlama geldiğini açıkladı. Köpeklerin farklı yatış pozisyonları var. Yan yatma, kıvrılma gibi farklı yatış pozisyonlarının her biri, farklı bir anlama gelir. Yatış pozisyonlarının anlamını öğrenen kişiler, köpekleri ile daha rahat iletişim kurabilir.

YAN YATMANIN ANLAMI NE?

Köpeklerin en sık tercih ettiği yatış pozisyonlarından biri yan yatmadır. Fisher, bu pozisyonun derin uykuya dalma manasına geldiğini söyledi. Köpekler her ne kadar bu pozisyonda uykuya dalmasa da derin uykuya geçince yan yatıyor.

GENETİK ALIŞKANLIK OLAN KIVRILMA

Fisher, kıvrılma pozisyonunun genetik bir alışkanlık olduğunu ifade etti. Köpekler, kıvrılma pozisyonunda kendilerini daha fazla güvende hisseder. Böylece tehditlerden daha kolay bir şekilde korunmaları mümkün olur. Böyle uyuyan köpekler, rahat biçimde ısınır ve üşümekten kurtulur.

GÖBEK ÜSTÜ YATMA

Köpeklerin serinlemek için tercih ettiği yöntem göbek üstü yatmadır. Bu sayede köpeklerin serinlemesi mümkün olur. Uzun süre yürüyen köpekler, bu şekilde dinlenir. Vücut ısıları da böylece daha dengeli bir seviyeye ulaşır.

ASLAN POZU VE SARILMA

Köpeklerin oyunculuklarını sergilemek için tercih ettiği yollardan biri aslan pozudur. Bu pozisyonda köpekler, bacaklarının üzerine uzanır. Böylece dinlenmeleri mümkün olur. Ancak bu pozisyon, köpeklerin oyuna hazırlıklı olduğunu da gösterir.

Köpeğiniz sizi seviyorsa bol bol sarılır. Bu durum köpeklerin ne denli sevgi dolu olduğunun da önemli bir göstergesidir. Köpekler, duygularını çok fazla yansıtırlar. Kuyruklarını salladıklarında, sırt üstü uzandıklarında sizinle vakit geçirmek istediklerini anlayabilirsiniz. Köpekler, gün içerisinde sık sık dışarı çıkarılmalıdır. Böylece eğlence ve gezme ihtiyaçlarını karşılayabilir, evde sıkılmazlar.

Kaynak: haber merkezi