İnsanlığın ortaya çıkışından beri kıskançlık duygusu mevcuttur. Kıskançlık problemi olan kişiler, olduğundan farklı görünmeye çalışabilir. Aynı zamanda farklı kişisel bozukluklar yaşamaları da söz konusu olur. Kıskançlık, küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkabilir. Küçük yaşlarda çocukların yaşadığı en belirgin problem, kardeş kıskançlığıdır.

Kıskançlığın temelinde yatan neden özgüven eksikliğidir. Kadın ve erkekler, sevgililerini ya da eşlerini kıskanabilir. Arkadaşın kıskanılması, başkalarının başarılarının kıskanılması gibi durumlar da meydana gelebilir. Pek çok kişi, yaptığı davranışın yanlış olduğunu bilse de duygularına engel olmakta zorlanır. Kıskançlıktan kurtulmanın belli yolları vardır.

KISKANÇLIKTAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

- Özgüveni geliştirmek için çabalamak, kıskançlığı yenmeye yardımcı olur. Başarıya ulaşmak için hedefler koyulmalı, işler asla ertelenmemelidir.

- Kıskançlığa yol açan nedenler listelenmelidir. Bu olumsuz durumlar ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

- Kıskançlığa yol açan nedenler eşle ya da sevgili ile paylaşılmalı, konuşulmalıdır.

- Eş ya da sevgilinin her attığı adım izlenmemelidir. Bu durum, evliliğin bitmesine yol açabilir. Kitap okuma, spor gibi uğraşlara yönelerek, eşin ne yaptığına dair hissedilen merak giderilebilir.

- Kişinin kıskançlıktan kurtulması için ilk olarak kendine değer vermesi gerekir.

KISKANÇLIK İLERİ BOYUTTAYSA PSİKOLOJİK DESTEK ALINMALIDIR

Bazı kişilerde kıskançlık paranoya derecesine ulaşabilir. Bu nedenle kişilerin psikolojik bir destek almasında fayda vardır. Aşırı kıskançlık nedeniyle evlilikler ve ilişkiler yıpranabilir. Bazı kişilerin kötülük yapma eğilimi, kıskançlığa bağlı olarak artabilir.

Kıskançlık duygusuyla baş etmekte zorlanan kişiler, kendilerine bir meşguliyet edinmelidir. Meşguliyet kişilerin gereksiz kıskançlıklara vakit ayırmasını engeller. Aldatılan ya da partnerinin yalanını yakalayanlarda, kıskançlık dürtüleri tetiklenir. Karşı tarafın aşırı güvensiz hareketler sergilediği durumlarda ilişkilerin bitirilmesi de bir seçenek olarak düşünülebilir.

Anlaşamayan ve birbirlerine hayatı zehreden çiftlerin ilişkilerini sonlandırmasında fayda vardır. Özellikle kıskançlık nedeniyle şiddete başvuran erkekler ya da kadınlar ile ilişkinin bir an önce sonlandırılması gerekir.