Ev yemekleri yemek, her zaman sağlıklı bir yöntem olsa da her zaman bunun için yeterli vakit olmayabilir. Etlerin, sebzelerin doğranması; pişirme sürecinde yemeğin başında beklemek uzun bir zaman gerektirebilir. Bu nedenle mutfakta pratiklik sağlayan yöntemlerin uygulanmasında fayda vardır.

Pratik yöntemler tercih edildiği takdirde işler, çok daha kısa süre içerisinde biter. Bu yöntemler, yiyeceklerin israf olmasını önler. Pratik pişirme, saklama yöntemleri ve farklı teknikler sayesinde kalan vakitler, daha verimli bir şekilde değerlendirilebilir.

BU YÖNTEMLER, ÖN HAZIRLIK SÜRECİNİ KISALTIYOR

Makarna pişirirken tencere yerine tava kullanarak yemeğin daha hızlı pişmesini sağlayabilirsiniz. Geniş tavan tabanı sayesinde su, daha kolay ısınır. Böylece pratik bir şekilde yemek hazırlama süreci tamamlanır. Çok fazla acelesi olanlar, mikrodalgada makarnayı pişirebilir. Mikrodalgada kullanıma uygun bir kaba su ve makarna koyulabilir. Ardından fırından çıkarılarak istenilen kıvama ulaşana kadar karıştırılır.

Tavanın sıcaklığını anlamak için tavanın içine birkaç damla su dökülür. Suda ikiye ayrılma olursa tava ısınmış demektir. Yağlı bir yemek yapılacaksa yağ ilave edilmeden önce tavanın kuruması beklenmelidir. Doğranmış soğanlar, buzluğa atılarak yemeklere hemen ilave edilebilir.

İŞİNİZ EN AZ BİR-İKİ SAAT ERKEN BİTECEK

Mutfakta pratiklik sağlayacak diğer yöntemler, şu şekilde sıralanabilir:

- İnce ince doğranan taze soğanlar, plastik su şişesine koyularak buzlukta saklanabilir. Böylece 2-3 ay boyunca hazır taze soğanlarınız olur.

- Yumurtanın haşlama suyuna sirke ilave edilmelidir. Bu sayede kabukların soyulması daha kolay hale gelir.

- Kesme tahtalarının kaymasını engellemek için altına ıslak havlu koyulabilir.

- Tavuk parçalarının buzdolabı poşetlerinde soslara bulanarak saklanması mümkündür.

- Dereotu, maydanoz gibi otlar, üzerine zeytinyağı eklenerek buz küpü kaplarında dondurulabilir. Bu dondurulmuş karışım, yemeklere ilave edilebilir.

- Mikrodalgada yemek ısıtılırken üzerine ıslak bir peçete kapatılmalıdır. Bu yöntem, yiyeceklerin kurumasını engeller.

Kaynak: haber merkezi