Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Doç. Dr. Necibe Nesibova ile Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Sosyal Ekonomi ve Siyasal İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vefa Kurban’ın konuşmacı olarak yer aldığı programa Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Taş, fakülte dekanları, meslek yüksek okulu müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Rektör Savaş: ‘‘Uşak Üniversitesi olarak gelecek nesillerin bilgilenmesi, tarihte yaşananları unutmamaları adına etkinlikler düzenlemeye devam ediyoruz.’’

0Karabağ2 Usak Olay

Saygı Duruşu, Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, gelecek nesillerin bilgilenmesi ve tarihi öğrenmesi açısından böyle etkinliklerin önemine dikkati çekti. Hocalı ve Karabağ’ın tarihsel açıdan unutulmaz olduğunu vurgulayan Rektör Savaş konuşmasında gençlere şöyle seslendi: “Türk dünyası olarak güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmadığımız zaman güçlü olanlar her zaman bizi yok etmeye, mağlup etmeye, kendilerine bir koloni devleti yapmak için uğraşırlar. Daha önce Hocalı ve Karabağ’da yaşadıklarımızı bugün Filistin’de yaşamaktayız. Aylardır kadınlar, çocuklar, masum siviller öldürülüyor. Çok çalışmak zorundayız. Teknoloji bakımından ilerde olmak zorundayız. Bilgi üretme bakımından ilerde olmak zorundayız ki biz onları geçelim. Onlardan üstün olmadığımız sürece onların karşısında mağlup olmaya mecburuz. O nedenle gençlerimize şunu tavsiye ediyorum: Tarihi iyi öğrenin, geçmişi unutmayın. Bugünlerimiz için geçmişte dökülen gözyaşlarını, kanları, eziyetleri unutmayın.  Akademisyenler ve öğrenciler olarak çok daha fazla çalışmalıyız, çok daha fazla insana faydalı olarak işler yapmalıyız. Etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ediyorum. Değerli konuşmacılarımız Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Doç. Dr. Necibe Nesibova ve Prof. Dr. Vefa Kurban, bugün bizlerle çok değerli bilgiler aktaracaklar. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.”

Karabağ66 Usak Olay

Türk Dünyası Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Kamil Uygun ve Azerbaycan Kültürünü Tanıtma Topluluğu topluluk akademik danışmanı Doç. Dr. Naib Alakbarov yaptıkları açılış konuşmalarında hem Hocalı hem de Karabağ’da yaşananların önemine dikkati çektiler.

Karabağ Bölgedeki Tüm Devletler için Önemli

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Sosyal Ekonomi ve Siyasal İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vefa Kurban konuşmasına Güney Kafkasya’yı, bölgenin tarihsel ve ekonomik önemini anlatarak başladı. Prof. Dr. Kurban sunumunda Rusya’nın bölgedeki Ermeni nüfusunu artırmak için izlediği yolları kendi belgeleri ile ortaya koydu. Güney Kafkasya bölgesinde hakimiyet kurmanın başta Rusya olmak üzere bölgedeki devletlerin ekonomik varlığı için çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vefa Kurban, Ermenistan’ın Hocalı’da yaptıklarını ve Karabağ Zaferi sonrasında bölgenin son hali hakkında da bilgi verdi.