Küresel çapta iş yapabilmek, eğitim alabilmek, kendini geliştirebilmek isteyenler için dil bilme yetisi oldukça önemlidir. Ne kadar fazla dile hakim olunursa hayat standartlarının yükseltilmesi o oranda mümkündür. Bu noktada önceleri ayrıcalıklı olarak görülen bugün ise herkes tarafından zaten bilinmesi gereken diller arasında yer alan İngilizce, birçok kişinin ilgi alanı arasındadır.

Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer alan ve özellikle eğitim, iş gibi alanlarda kendisini geliştirmek isteyenlerin mutlaka bilmeleri gerek İngilizce, ülkemiz eğitim sisteminde de öğretilir. Ancak bazı faktörlerden ötürü yeterli gelmeyen ders içerikleri ve saatleri, birçok kişinin takviye almasına yol açar. Bu noktada özel kursların ücretleri birçok kişinin bütçesini aştığı için arama motorlarında sıklık ile ücretsiz İngilizce kurslarına yönelik sorgulamalar yapılır.

Ücretsiz olarak İngilizce öğrenmek isteyenlerin bu yönde araştırmaları sürerken sevindiren haber kamu üniversitesinden geldi. Uşak, Denizli, Afyon, İzmir, Manisa gibi illerden de ücretsiz İngilizce eğitim programına katılım sağlanabileceğini belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, sertifikalı programın detaylarını paylaştı.

A1 VE A2 DÜZEYLERİNDE YETERLİLİK

Resmi web sitesi üzerinden bir duyuru yayınlayan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İngilizce eğitimi almak isteyenlere seslendi. Bir sertifika programı düzenlediğini belirten kamu üniversitesi, söz konusu program dahilinde katılımcılara A1 ve A2 düzeylerinde dil yeterliliğinin sağlanmasının hedeflendiğini vurguladı. Katılımcılara temel dil bilgisi yapılarının öğretileceğini ve bu süreçte de kelime dağarcıklarının genişletileceğini belirten ÇOMÜ yönetimi, QR kodlar aracılığı ile eğitim videolarına erişim sağlanabileceğini ifade etti.

SON TARİH 31 EKİM

Kurs kapsamında eğitim belgesinin alınabilmesi için programın tüm derslerinin tamamlanması ve sistem üzerinden de her ders için ‘Dersi Tamamladım’ onayının verilmesi gerektiğini belirten ÇOMÜ, tüm dersleri tamamlayan katılımcılar için son olarak ‘Son Test Sınavı’ modülünün açılacağını ifade etti. Sınavı tamamlayan katılımcıların e- Devlet üzerinden sertifikalarını alabileceklerini belirten ÇOMÜ, kurs kaydı için son günün 31 Ekim 2023 olduğunu bildirdi.  

Kayıt Linki: https://esertifika.comu.edu.tr/tr/sertifika/genel-ingilizce-a1-a2-kitlesel-acik-cevrimici-dersi-253

Kaynak: Öyküm Yavuz