Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program ile birlikte Türkiye’nin 3 yıllık hedefleri ve stratejileri kamuoyu ile paylaşıldı. Yeni program dahilinde başta emeklilik sisteminde olmak üzere pek çok alanda değişiklikler yapılacağı öğrenilirken Meclis’in açılması ile birlikte ikinci torba yasa ile ilgili de birtakım tahminler yürütülmeye başlandı.

Son olarak maaş değişikliklerini içeren ilk torba yasanın etkileri halen sürerken yetkililer ikinci torba yasa için de harekete geçti. Cumhuriyet Bayramı’nın ardından yürürlüğe oylamaya sunulacağı tahmin edilen ikinci torba yasanın detayları, milyonlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, ikinci torba yasada hangi maddeler yer alacak? İşte ayrıntılar…

İKİNCİ TORBA YASADA GENEL AF DÜZENLEMESİ

Detayları halen belirsiz olan ikinci torba yasa ile ilgili birtakım gelişmeler yaşandı. Kulislerden gelen bilgilere göre kanun teklifinde genel af düzenlemesi de yer alacak. 47’inci kez çıkacağı tahmin edilen genel af düzenlemesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ceza Hukukçusu Ersan Şen, 29 Ekim tarihini işaret etti. Şen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Geçmişte Rahşan Affı’nda olduğu gibi genişletme örnekleri var. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar af olacak gibi görünüyor.”

İKİNCİ TORBA YASADA HANGİ MADDELER OLACAK?

İkinci torba yasa kapsamında maaş zamlarına da yer verileceği tahmin ediliyor. Son gelişmelere göre en düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL civarında artırılarak 10 bin TL seviyesine yükseltilecek. Ayrıca yasa kapsamında memurların enflasyon farkına göre 2 ay önceden zam alabilecekleri de konuşuluyor.

Milyonları ilgilendiren değişikliklere gebe olan ikinci torba yasa kapsamında ayrıca erken emeklilik için de çeşitli formüllerin hayata geçirileceği tahmin ediliyor. 2000 senesinden önce işe giren ve prim ile yaş şartını taşımayanlar için yeni düzenlemeler söz konusu olacak. Ayrıca torba yasa kapsamında stajyerlerin sigortalı sayılması ve çıkarın da daha iyi şartlar altında eğitim alabilmelerinin sağlanması hedeflenecek.

Yakın zaman içerisinde gündeme geleceği tahmin edilen ikinci torba yasa kapsamında taşeron işçilere de kadro hakkının verileceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, bu düzenleme için de 29 Ekim tarihinin öne çıktığını savunuyorlar.